'Okul öncesi dönemde oyunlar' konusunda yapılan lisansüstü tezlerin PRISMA-2020 protokolü kapsamında sistematik derlenmesi
A systematic review of dissertations on 'Games in pre-school period' within the scope of PRISMA-2020 protocol
  1. Tez No: 845671
  2. Yazar: BETÜL BÜŞRA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada 2000-2022 yılları arasında YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanan okul öncesinde oyunlarla ilgili tezlerin bir sistematik derleme yöntemiyle derlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma modellerinden biri olan sistematik derleme modeli kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterleri belirlendikten sonra 186 çalışma analiz edilmiştir. Çalışmaların; yapıldığı yıllar, türleri, alanları, üniversiteleri, enstitüleri, ana bilim dalları, özetlerinin içeriği, anahtar kelimeleri, öneminin, ana probleminin, alt problemlerinin, sayıltılarının, sınırlılıklarının, tanımlarının verilip verilmeme durumu, çalışmalarda hangi araştırma yönteminin kullanıldığı, araştırma modeli, örneklemi, veri toplama araçları, veri analiz teknikleri, çalışmalarda bulunan tablo, şekil, grafik sayıları, önerilerin kimlere olduğu, atıf yapılan kaynak sayılarının durumu, eklerde bulunan belgelerin durumu incelenmiştir. İnceleme sonucu veriler tablolarla, frekans ve yüzde ifadeleriyle ifade edilmiştir. Araştırma sonucuna göre en fazla çalışma olan yılın 2019 yılı olduğu görülmüştür. En fazla çalışma yapan üniversitenin ise Gazi Üniversitesi olduğu belirlenmiştir. Özetlerinin içeriğinin yeterli olduğu görülmüştür. Çalışmalarda en çok kullanılan anahtar kelimenin“oyun”olduğu saptanmıştır. Yöntem olarak en fazla nitel araştırma yönteminin kullanıldığı, model olarak ise en çok genel tarama modelinin kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Örneklemde en fazla okul öncesi öğrencileri ile çalışıldığı da saptanan diğer sonuçlar arasındadır. Veri toplama aracı olarak en çok ölçeğin veri analiz tekniği olarak ise en çok t-testinin kullanıldığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçlarla alanda yeni yapılacak olan çalışmalara yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, between 2000 and 2022, at the Higher Education Council National Thesis Center a systematic review method of the theses about pre-school games published intended to compile. For this purpose, one of the qualitative research models, systematic review model was used. Inclusion criteria in the study identification, 186 studies were analyzed. Your studies; years, types, fields, After universities, institutes, departments, content of abstracts, key words, their importance, main problem, sub-problems, assumptions, limitations, Whether the definitions are given or not, which research method is used in the studies the number of tables, figures, graphics found in the studies, to whom the suggestions were made, the status of the number of sources and the status of the documents in the annexes were examined. Examination The results are expressed in tables, frequency, and percentage expressions. According to the research results, it was seen that the year with the most studies was 2019. Most It was determined that the university conducting the study was Gazi University. Summaries content was found to be sufficient. Most used keyword in studies It has been found to be a“game”. As a method, the most qualitative research method It was concluded that the general survey model was mostly used as a model has been reached. In the sample, it was determined that the pre-school students worked the most. are among the results. As a data collection tool, it is mostly used as the data analysis technique of the scale. On the other hand, it was seen that the t-test was mostly used. With the results obtained from the study, in the field It is thought that it will lead to new studies to be done.