Veli görüşlerine göre ortaokullarda yönetici ve öğretmenlerin kayırmacılık davranışları
Managers and teachers favouritism at secondary schools according to parent' thoughts
- Tez No: 845670
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, ortaokullarda yönetici ve öğretmenlerin kayırmacılık davranışlarını belirlemek, veli görüşlerini temel alarak farkındalık oluşturmak ve bu davranışları önlemeye yönelik katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni ile yürütülen araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı il merkezindeki çeşitli devlet ortaokullarında (toplam yedi ayrı devlet ortaokulundan) 6, 7 veya 8.sınıfta öğrencisi olan toplam 18 gönüllü veli oluşturmuştur. Araştırmacı, uzman görüşleriyle geliştirilmiş görüşme formunu kullanarak yönetici ve öğretmenlerin kayırmacı davranışlarını belirlemiştir. Görüşmeler velilerin müsaitlik durumuna göre okulda veya velilerin evleri ziyaret edilerek gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik ve betimsel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Veli görüşlerine ait kodlar ve temalar oluşturulmuştur. Elde edilen temalar üzerinde analizler yapılmış ve bu analizin sonuçları yorumlanmıştır. Sonuçlar, velilerin perspektifinden yönetici ve öğretmenlerin öğrencilere ve velilere yönelik kayırmacı davranışlarını içeren iki ana tema ortaya koymuştur. Ayrıca öğrencilere ve velilere yönelik kayırmacı davranışlar hem yöneticiler hem de öğretmenler tarafından gerçekleştirilen iki farklı alt tema altında incelenmiştir. Araştırmanın neticesinde ortaya çıkan veriler tartışılmış, devlet ortaokullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin kayırmacı davranışlarını engellemeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the favoritism behaviors of administrators and teachers in secondary schools, to raise awareness based on parents' opinions, and to contribute to preventing these behaviors. The study group of the research, which was conducted with the phenomenology design, one of the qualitative research designs, consisted of a total of 18 volunteer parents who had students in the 6th, 7th or 8th grades in various state secondary schools (from a total of seven separate state secondary schools) in the city center affiliated to the Kırıkkale Provincial Directorate of National Education in the 2021-2022 academic year. The researcher determined the favoritism behaviors of administrators and teachers by using the interview form developed with expert opinions. The interviews were held at the school or by visiting the parents' homes, depending on the availability of the parents. The data obtained was evaluated using content and descriptive analysis methods. Codes and themes of parent opinions were created. Analyzes were made on the obtained themes and the results of this analysis were interpreted. The results revealed two main themes, including the favoritism of administrators and teachers towards students and parents, from the parents' perspective. Additionally, favoritism towards students and parents was examined under two different sub-themes by both administrators and teachers. The data obtained as a result of the research were discussed, and suggestions were presented to prevent the favoritism of administrators and teachers working in public secondary schools.