Türkiye'de okul öncesi öğretmenlerinin inanç ve yeterlilikleri ile ilgili lisansüstü tezlerin metodolojik ve tematik açıdan incelenmesi
Methodological and thematic review of graduate thesis related to beliefs and efficacies of preschool teachers in Turkey
- Tez No: 845675
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin inanç ve yeterlilikleri ile ilgili yapılmış lisansüstü tezlerin metodolojik ve tematik açıdan dağılımları ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma bir metodolojik değerlendirme çalışması olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın evrenini, Yüksek Öğretim Kurulu Dokümantasyon Yayın ve Daire Başkanlığına ait Ulusal Tez Merkezi üzerinden 2000-2022 yılları arasında okul öncesi öğretmenlerine yönelik yapılan bütün lisansüstü tezler oluşturmaktadır. Evren çok geniş kapsamlı olduğu için sadece“okul öncesi öğretmenlerinin inanç ve yeterlilikleri”koşulu dikkate alınarak çalışılabilir örneklem oluşturulmuştur. Bu bağlamda veri tabanında bulunan 3073 tezden sadece okul öncesi öğretmenlerinin inanç ve yeterliliklerini içeren 202 tez ele alınmış; buna karşın tam metinli erişimine izin verilmeyen 7 tez araştırma kapsamının dışında kalmış ve araştırma 195 tez üzerinden yapılmıştır. Örneklem grubuna alınan tezlerin verileri benzer çalışmalarda kullanılan inceleme formları uyarlanarak oluşturulan“Lisansüstü Tez İnceleme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmada veri analizi, içerik analizi türlerinden olan kategorisel analiz ve frekans analizi ile gerçekleştirilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin inanç ve yeterliliklerine yönelik yapılan lisansüstü tezlerin metodolojik ve tematik incelemesi sonucunda konu ile ilgili tezlerin çoğunlukla 2022 yılında, yüksek lisans türünde, eğitim ve öğretim alanında, Türkçe dilinde, İstanbul Aydın Üniversitesinde, Eğitim Bilimleri Enstitüsünde, okul öncesi eğitimi bilim dalında yapıldığı, tez danışmanlarının Dr. Öğr. Üyesi ünvanına sahip olduğu, okul öncesi öğretmeni anahtar kelimesinin kullanıldığı, ana problemin belirtildiği, nicel yönteme başvurulduğu ancak araştırma yönteminin pek belirtilmediği, ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı, amaçlı örneklemenin yapıldığı, okul öncesi öğretmenlerinin örnekleme dahil edildiği, okul öncesi öğretmenlerinin çoğunluğunun kadın olduğu, öğretmenlerin 1-5 yıl kıdeme sahip olduğu, 4. sınıfta okuyan okul öncesi öğretmen adaylarının olduğu, ölçeklerin kullanıldığı, geçerlik çalışması için faktör analizine başvurulduğu, güvenirlik çalışması için ise Cronbach Alpha katsayısının hesaplandığı, veri analiz tekniği olarak varyans analizinin (ANOVA), veri analiz programı olarak SPSS programının kullanıldığı, veri toplama aracına dair etik izninin bulunmadığı etik iznin ekler bölümünde belgelenmediği ve ekler bölümünde gönüllü katılımcı onam formunun verilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan bu sonuçlara dayanarak okul öncesi öğretmenlerinin inanç ve yeterlilikleri alanında tez çalışması yapacak araştırmacılara tema ve metodoloji boyutlarında dikkat etmeleri gereken bazı önemli açıklamalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to reveal the methodological and thematic distribution of postgraduate theses about the beliefs and competencies of preschool teachers. A qualitative research approach was adopted in the study, and it was designed as a methodological evaluation study. The universe of the research consisted of postgraduate theses in the field of pre-school education conducted in Turkey between 2000 and 2022 through the National Thesis Center of the Documentation, Publication and Department of the Council of Higher Education. It has been determined that there are 3073 theses in the universe. Since the universe is very comprehensive, a workable sample was created by taking into account only the“beliefs and competencies of preschool teachers”condition. Criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the sample. In this regard, the sample consisted of fully accessible postgraduate theses that were conducted between 2000 and 2022 and were about the beliefs and competencies of preschool teachers. 195 theses were examined within the scope of the sample. The data of the theses included in the sample group were collected with the Academic Publication Evaluation Form, which was created by adapting the review forms used in similar studies. The data of the research was obtained by document review method. In the analysis of the data obtained, frequency and percentage calculations were made using frequency analysis, one of the types of content analysis. As a result of the methodological and thematic examination of the postgraduate theses on the beliefs and competencies of preschool teachers, it was determined that the theses on the subject were mostly written in 2022, in the master's type, in the field of education and training, in Turkish, at Istanbul Aydin University, Institute of Educational Sciences, in the branch of preschool education science. thesis advisors Dr. Lecturer It has the title of member, the keyword preschool teacher is used, the main problem is stated, the quantitative method is applied but the research method is not specified, the relational survey model is used, purposeful sampling is made, preschool teachers are included in the sample, the majority of preschool teachers are women, the teachers are 1. It has 5 years of seniority, there are pre-school teacher candidates studying in the 4th grade, scales are used, factor analysis is used for validity study, Cronbach Alpha coefficient is calculated for reliability study, analysis of variance (ANOVA) is used as a data analysis program. It was concluded that the SPSS program was used, there was no ethical permission for the data collection tool, the ethical permission was not documented in the appendices section, and the voluntary participant consent form was not given in the appendices section. Based on these results obtained in the research, some important explanations that should be taken into consideration in terms of theme and methodology are suggested for researchers who will conduct a thesis study in the field of beliefs and competencies of preschool teachers.