Erişkin obez bireylerde 6 hafta ve 12 hafta süresince uygulanan egzersiz programlarının fiziksel ve psikolojik etkilerinin karşılaştırılması ve egzersize uyumun incelenmesi
Comparison of the physical and psychological effects of exercise programs applied for 6 weeks and 12 weeks in obese adult individuals and examination of compliance with exercise
- Tez No: 845676
- Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı erişkin obez bireylerde 6 hafta ve 12 hafta süresince uygulanan denetimli egzersiz programlarının fiziksel ve psikolojik etkilerinin karşılaştırılması ve egzersize uyumun incelenmesidir. Çalışmaya 18-60 yaş aralığında 21 obez kadın katıldı. Katılımcılar rastgele 6 haftalık denetimli egzersiz grubu (Grup 1, n=11) (kısa dönem) ve 12 haftalık denetimli egzersiz grubu (Grup 2, n=10) (orta dönem) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Eğitim programı altışar haftadan oluşan iki döneme ayrıldı. İlk 6 haftalık dönemde her iki gruba denetimli egzersiz programı uygulandı. İkinci 6 haftalık dönemde ise Grup 1 ev programına, Grup 2 ise denetimli egzersiz programına devam etti. 45-60 dakika süren postür, denge, aerobik endurans, alt ekstremite ve core bölge kassal endurans ve kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşan egzersiz programı haftada 2 gün uygulandı. Katılımcılar başlangıçta, 6. hafta ve 12. haftada Süreli Kalk Yürü Testi, Tek Ayak Üstünde Durma Testi, 30 saniye Sandalyede Otur Kalk Testi, 6 dakika Yürüme Testi, İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu (İKİSS), Notthingham Sağlık Profili (NSP), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ile değerlendirildi. Ayrıca grupların egzersiz uyumu da sorgulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the physical and psychological effects of supervised exercise programs that can be applied in 6 weeks and 12 weeks in obese adults and to examine adherence to exercise. 21 obese women between the ages of 18-60 participated in the study. Participants were randomly divided into two groups: 6-week supervised exercise group (Group 1, n=11) (short term) and 12-week supervised exercise group (Group 2, n=10) (medium term). The training program is a two-term program consisting of six weeks each. In the first 6-week period, two supervised exercise programs are applied to each group. In the second 6-week period, Group 1 continued with home exercise and Group 2 continued with supervised exercise. The exercise program, which consists of posture, balance, aerobic endurance, lower extremity and core muscles endurance, and strengthening exercises, lasting 45-60 minutes, is applied 2 days a week. Participants were tested at baseline, week 6 and week 12, using the Timed Up and Go Test, Standing on One Leg Test, 30 seconds Sit and Stand Test in Chair, 6 minutes Walking Test, Nordic Musculoskeletal Questionnaire (IKINMQSS), Nottingham Health Profile (NHP), Beck Depression Inventory (BDI) was assessed with the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). Additionally, exercise adherence of the groups was also questioned.