Predicting the primary tissues of cancers of unknown primary using machine learning
Primeri bilinmeyen kanserlerin primer dokularının makine öğrenmesi yöntemleri ile tahmini
- Tez No: 845685
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBAR CAN ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Genetik, Biostatistics, Biology, Genetics
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Enformatik Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Primeri Bilinmeyen Kanserler (PBK), tümörün birincil kaynağının tespit edilemediği ve yalnızca ikincil tümörün belirgin olduğu metastazlardır. Köken doku tümörün temel özelliklerini tanımladığından ve çoğu tedavi yöntemi bu özelliklere özgü olduğundan, bu durum tedavide sorunlara neden olabilmektedir. Primer tümör ve onun metastazları arasındaki gen anlatım profili benzerliklerine dayanarak PBK'ların primer dokusunu tahmin etmek için üç farklı makine öğrenmesi modeli oluşturduk. Modeller, TCGA programından elde edilen 14 farklı kanser türünde 8798 kanser vakası üzerinde eğitilmektedir. Kullanılan verilerde spesifik kanser türleri belirlidir. Süreç boyunca belirli gen tiplerine dayalı olarak köken tahminini denedik, bu sonuçları birbirleriyle ve genel doğrulukla karşılaştırdık. Kurulan model, daha fazla veri sayesinde geliştirilirse PBK teşhislerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Cancers of Unknown Primary (CUP) origin are metastases where the primary source of the tumor cannot be detected and only the secondary tumor is evident. This can cause problems in treatment since the tissue of origin defines the base characteristics of the tumor and most therapeutic methods are specific to these characteristics. We built three machine learning models to predict the primary tissue of CUPs based on gene expression profile similarities between the primary tumor and its metastases. The models are trained on 8798 cancer cases across 14 different cancer types obtained from the TCGA program. The specific cancer types are annotated in the data used. During the process, we tried origin prediction based on specific gene types and compared these results with each other and with overall accuracy. The trained model can assist in CUP diagnoses, by further development, using more data.