Gelenek ile modernlik arasında tesettürlü sporcuların kimlik inşa stratejileri
Identity construction strategies of hijab athletes between tradition and modernity
- Tez No: 845686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada gelenek ve modernlik bağlamındaki tesettürlü kadın sporcuların kimliklerini oluşturmada yaşadıkları sürecin nasıl anlamlandırıldığının irdelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu en az 10 yıl spor geçmişine sahip ve en az lisans düzeyinde öğrenim görmüş ya da görmekte olan 10 tesettürlü kadın sporcudan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan sporculara öncelikle“Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu”imzalatılmış, ardından araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme soruları sporculara sorularak görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler Google Meet, Microsoft Zoom ve Whatsapp uygulamaları vasıtasıyla ekran ve ses kaydı alınarak gerçekleştirilmiştir. Görüşme kayıtları interaktif ortama yazılı olarak geçirilmiş ve ham veriler sayfalara yazılı olarak elde edilmiştir. Veriler analiz edilirken betimsel ve söylem analizinden faydalanılmış, verilen cevaplar sistematik olarak derlenerek tema ve kategoriler oluşturulmuştur. Yapılan analizler sonucunda 14 tema ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde ise spor yaşantısının dinden etkilenmediği, dindar çevre ve aile tutumlarının sporcuların düşünce ve davranış biçimlerini etkilediği, sporcuların kıyafet seçimlerinin sportif ve sosyal yaşantılarını ciddi anlamda etkilediği, son dönemlerde ise eski dönemlere göre kıyafet sorunsalının giderek değişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine how the process experienced by veiled female athletes in creating their identities in the context of tradition and modernity is interpreted. The research group consists of 10 hijab-wearing female athletes who have at least 10 years of sports history and have studied or are studying at least at the undergraduate level. The athletes participating in the research were first made to sign the“Informed Voluntary Consent Form”, and then semi-structured interview questions developed by the researchers were asked to the athletes and interviews were conducted. The interviews were conducted by recording screen and audio via Google Meet, Microsoft Zoom and Whatsapp applications. The interview records were transferred to the interactive environment in written form and the raw data was obtained written on the pages. While analyzing the data, descriptive and content analysis were used, and themes and categories were created by systematically compiling the answers. As a result of the analysis, 14 themes emerged. When the results obtained are examined, it has been determined that sports life is not affected by religion, religious environment and family attitudes affect the thoughts and behaviors of athletes, clothing choices of athletes seriously affect their sports and social lives, and in recent times, the clothing problem has gradually changed compared to previous periods.