Matematik ağırlıklı STEM etkinliklerinin uygulanması sürecinde matematik eğitimi değerlerinin incelenmesi: Beşinci sınıf örneği
Investigation of mathematics education values in the implementation process of mathematics based STEM activities: The case of fifth grade
- Tez No: 845693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE KOZAKLI ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, beşinci sınıf öğrencilerinin eğitim-öğretim süreçleri içerisinde matematik ağırlıklı STEM etkinliklerine maruz bırakılarak, bu etkinliklerdeki uygulama süreçlerinin ve bu süreçte matematik eğitimi değerlerindeki değişimlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, öğretim programının bütünüyle ele alınması, konu başlıklarının ve kazanımlarının teker teker çıkarılması, öğrencilerin bu kazanımlarda yaşadıkları zorlukların gözlemlenmesi ve bu zorluklara çözüm olabilecek, sıra dışı-analitik düşünme ve problem çözebilme becerisini kazandırabilecek çeşitli STEM etkinliklerinin belirlenmesi, uygulanması, uygulama süreçlerinin gözlemlenmesi ile devam etmiştir. Gözlemlerin ardından, öğrencilere“matematik eğitimi değerleri”hakkında anket soruları ve ankete verdikleri cevapların nedenlerini derinlemesine ortaya koyabilmek için görüşmeler olmak üzere hazırlık yapılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde İstanbul ili Bakırköy ilçesinde yer alan özel bir ortaokulda 8 hafta boyunca beşinci sınıf öğrencileriyle (27 öğrenci) gerçekleştirilmiştir. Tez uygulamaları kapsamında“Çokgenler”,“Kesirler”,“Oran”ve“Veri Analizi”üniteleri ve hedeflerini içeren 4 adet etkinlik hazırlanarak uygulama gerçekleştirmiştir. Etkinliklerin tamamı matematik temelli mühendislik tasarım süreci gerektiren entegre STEM etkinlikleri şeklindedir. Her bir etkinliğin hazırlık süreci 1 hafta, uygulama süreci 3 ders saati sürmüştür. Bu ders saatleri, öğrencilerin mühendislik yaklaşımlarının hazırlıkları, planlama süreci, grup çalışması ve sunum saati şeklinde planlanmış ve uygulanmıştır. Hazırlanan sorular öğrencilere yöneltilmiş, gözlemler yapılmış ve öğrenim süreçlerine olan etkisi nitel gözlem yöntemi ile değerlendirilmiştir. Gözlemler ve ankete verdikleri cevapların nedenlerini derinlemesine ortaya koyabilmek için görüşmeler sonucunda öğrencilerin entegre STEM çalışmaları ile matematiğe karşı değer verme duygularında belirgin bir değişiklik olduğu, matematiğe değer verme ile etkinliklerdeki yapabilirlik, etkinliklerden keyif alarak ürün inşa etme süresi ve seviyesinin de paralellik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to expose fifth-grade students to mathematics-based STEM activities and examine the application processes in these activities and the changes in mathematics education values. The study continued by considering the curriculum in its entirety, extracting the topics and outcomes one by one, observing the difficulties experienced by the students in these outcomes, and determining various STEM activities that can solve these difficulties and provide extraordinary analytical thinking and problem-solving skills, implementing them, and observing the implementation processes. Following the observations, preparations were made to ask students questionnaire questions about“mathematics education values”and to conduct in-depth interviews to reveal the reasons for their answers to the questionnaire. The research was carried out with fifth-grade students (27 students) in a private secondary school in Bakırköy district of Istanbul province for eight weeks in the second semester of the 2022-2023 academic year. Within the scope of the thesis applications, four tasks, including the units and objectives of“Polygons,”“Fractions,”“Ratio,”and“Data Analysis,”were prepared and implemented. All the activities are integrated STEM tasks requiring a mathematics-based engineering design process. The preparation process for each task lasted one week, and the implementation process lasted 3 lesson hours. These lesson hours were planned and implemented as preparation for students' engineering approaches, planning process, group work, and presentation hours. The prepared questions/observations were tested on the students, and their effects on the learning process were evaluated by qualitative observation. As a result of the observations and interviews to reveal the reasons for the answers they gave to the questionnaire in depth, it was determined that there was a significant change in the students' feelings of valuing mathematics with integrated STEM tasks and that valuing mathematics was parallel to the feasibility in the activities, the duration and level of building products by enjoying the activities.