Cerrahi maske üretiminde kullanılan kumaşların kalite parametrelerinin incelenmesi ve üretilen maskenin kullanım açısından değerlendirilmesi
Examining the quality parameters of fabrics used in surgical mask production and evaluating the produced mask in use
- Tez No: 845696
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda tüm dünyanın büyük bir sorunu haline gelen“covid-19”vakası sebebi ile günlük hayatımızda köklü değişiklikler yaşanmıştır. Bunlardan en önemlisi cerrahi maskelerin sıklıkla kullanılmasıdır. Bu sebepten ötürü cerrahi maske çeşitlerini araştırıp geliştirmek adına bu tez çalışmasına başlanmıştır. Cerrahi maske üretimi sırasında gereken malzemelerin neler olduğu, bu malzemelerle maske üretiminin nasıl yapıldığı ve üretilen maskelerin kalite testleri araştırılıp incelenmiştir. Ayrıca maske kullanımı ile ilgili yapılan anketle tüketici beklentilerine yönelik ürün iyileştirilmesine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the global issue of COVID-19, which has become a major concern worldwide in recent years, significant changes have occurred in our daily lives. One of the most important changes is the frequent use of surgical masks. For this reason, a thesis study has been initiated to research and improve the varieties of surgical masks. The study explores the materials required for surgical mask production, how masks are manufactured using these materials, and quality tests conducted on the manufactured masks. Additionally, consumer-oriented product improvements have been facilitated through surveys conducted on mask usage.