Mesleki müzik eğitimi kurumlarındaki korrepetisyon (Piyano eşlik) eğitiminin öğretim elemanı ve korrepetitör görüşleri doğrultusunda incelenmesi
An investigation of the views of instructors and correpetitors on correpetition (Piano accompaniment) education at professional music institutions
  1. Tez No: 845699
  2. Yazar: HAKAN KOPARANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞİRİN AKBULUT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu araştırmada; mesleki müzik eğitimi kurumlarındaki korrepetisyon (piyano eşlik) eğitiminin öğretim elemanı ve korrepetitör görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel yöntem izlenmiş ve bu yönteme uygun olarak durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle belirlenmiş, farklı üniversitelerde mesleki müzik eğitimi alanlarında görev yapmakta olan sekiz piyano öğretim elemanı ve farklı devlet opera ve balesi kurumlarında görev yapmakta olan iki korrepetitör oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, görüşme tekniği türlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen nitel veriler, betimsel analiz aşamalarına uygun olarak içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada ulaşılan on bir tema altında analiz edilen bulgular ışığında yükseköğretim kurumlarında korrepetisyon (piyano eşlik) eğitimine ilişkin çeşitli çalışmalara yer verildiği, piyano eşlik çalma eğitiminin mesleki müzik eğitimindeki birçok ders ile özellikle de temel dersler ile çeşitli yönlerden ilişkili olduğu, korrepetisyon (piyano eşlik) eğitiminde genel, öğrenci kaynaklı, literatür kaynaklı ve sistem kaynaklı gibi yönlerden farklı sorunların bulunduğu, korrepetisyon (piyano eşlik) eğitiminin yükseköğretim kurumlarında ayrı bir uzmanlık alanı olarak yer alması gerektiği, solistliği ve eşlik çalmayı birbirinden ayırmakla birlikte solist piyanistlerin de eşlik çalışmalarında yer almaları gerektiği, nitelikli korrepetitör olabilmek korrepetisyon (piyano eşlik) eğitiminin oldukça önemli olduğu, ülkemizdeki korrepetitörlük mesleğinde farklı sorunların yaşandığı, daha çok korrepetitör istihdam edilmesi gerektiği, ülkemizde korrepetisyon (piyano eşlik) eğitimi alanında yeterli bir eğitimin olmadığı, yurt dışında korrepetisyon (piyano eşlik) alanında eğitim faaliyetleriyle birlikte çeşitli fırsatların olduğu ve korrepetitörlük mesleğinin hem ülkemizde hem de yurt dışında yetersiz değer gördüğü, nitelikli bir korrepetitör olabilmek için repertuvara hâkim olunması, piyanoya hâkim olunması ve çeşitli yönlerden farklı becerilere sahip olunması gerektiği, korrepetisyon (piyano eşlik) alanında bir bölüm ve öğretim programı yapılandırılması varsayımıyla korrepetisyon (piyano eşlik) eğitimine ilişkin programda bulunması gereken birçok ders olduğu, bu ders içeriklerinin özenle amaca uygun bir şekilde belirlenmesi ve uygulanması gerektiği, öğretim programının da büyük bir önem gösterilerek geliştirilmesi ve nitelikli bir yapıda olması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the correpetition (piano accompaniment) education in professional music education institutions in line with the views of the instructors and the correpetitors. In order achieve this purpose, the qualitative method was utilized in the study and a case study was employed in accordance with this method. The study group of the research, identified by the easily accessible sampling method, consisted of eight piano instructors working in the fields of professional music education at different universities and two correpetitors working in different state opera and ballet institutions. The study data was collected using the semi-structured interview technique, one of the types of interview techniques. An interview form developed by the researcher was utilized as a data collection tool. The qualitative data obtained as a result of the interviews were analyzed using the content analysis technique in accordance with the descriptive analysis stages. In the light of the results analyzed under eleven themes in the study, it was concluded that various studies on correpetition (piano accompaniment) education were included in higher education institutions, that piano accompaniment training was related to many courses in professional music education, especially basic courses, in various aspects, that there were different problems in correpetition (piano accompaniment) education in terms of general, student-related, literature-related and system-related problems, that piano accompaniment training should be included as an individual field of expertise in higher education institutions, that in spite of a distinction between the soloist and accompaniment, the soloist pianists should also take part in accompaniment work, that being a qualified correpetitor, correpetition (piano accompaniment) training was very important, that there were different problems in the correpetitorship profession in our country, that more correpetitors should be employed, that there was not enough training in the field of piano accompaniment training in our country, that there were various international opportunities for educational activities in the field of piano accompaniment and the profession of correpetition was insufficiently valued both nationally and internationally, that in order to be a qualified correpetitor, it was essential to master the repertoire, master the piano and have different skills in various aspects, that assuming that a department and curriculum was structured in the field of correpetition (piano accompaniment), there were many courses that should be included in the program related to correpetition (piano accompaniment), and that the contents of these courses should be carefully determined and implemented in accordance with the purpose, and the curriculum should be developed with great importance and have a qualified structure.