İzmir Körfezi'ndeki epifitik diatomeler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 8457
  2. Yazar: AYHAN OKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN CİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada îzmir Körfezi' ndeki makroskobik yosunlaıda bulunan epifitik diatomeler ve bunların dağılışları ince lenmiştir. Araştırmamız Eylül 1988' de başlayıp, 1989 Ağustos ayı na kadar 12 aylık periyotta, toplam 10 istasyonda aylık ör nekleme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bu istasyonlardan 6' sı İzmir Körfezi sahil istasyonları 4'ü ise değişik derin liklerde dip istasyonlarıdır. Sahil istasyonlarından her ay 0-60 cm derinliklerden örnek alınmıştır. Dip istasyonların dan ise örnekleme D*E.Ü. D.B.T.E. Piri Reis araştırma gemi si ile körfez çalışmaları esnasında Beam Trawl yardımı ile yapılmıştır. Elde edilen yosunlardan değişik yöntemlerle ayrılan epifitik diatomeler ^nia7a98B>^kama yöntemi ile yıkan- diktan sonra ışık mikroskobunda kalitatif ve kantitatif yön den incelenmiştir. Çalışmada 17 einsa ait 33 tür tespit edin miştir, bunlardan 7 cinse ait 19 türe sık diğer türlere na diren rastlanmıştır. Tapılan çalışmada iç körfezin aşırı kirletilmiş suları na nazaran daha temiz olan istasyonlarda kalitatif ve kanti tatif yönden epifitik diatomelerin değişimleri büyük olmadı* ğı kirli olan iç körfezdeki istasyonlarda ise bu degişimlei rin büyük olduğu gözlenmiştir. Derin sulardan alınan örnek lerde ise birey sayısındaki değişimler belli aralıklarda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMAEY In this investigation, epifitic diatomes on the macros copic algae and the distribution of these diatomes have been investigated Our investigation began in September 1988 and finished August 1989 at ten stattions. These stattions were in shore and others at the bottom Beam Trawl has been used at the bottom stations for the collection of materials. Epifitic diatomes which is collected from algae has been washed according to Sournia and thas investigated on the light microscope in view of the qualitative an quantitative As a result, 53 species which belongs to 17 genera has been i identified. 19 species belongs to 7 genera of these were abundant and others were found rarely. In these investigon in the unpolluted regions epifitic diatomes composition not changed qualitatively and quantita tively but in the area which is haevly polluted variation of epifitic diatomes composition were high especially in the inner Bay of Izmir. At the bottom stattions in deep regions alternations 6Î individual were occured certain ranges.