Normal ve sıcak çevrede barındırılan damızlık bıldırcınlarda rasyon protein ve total kükürtlü amino asit seviyesinin performans, yumurta ve kemik karakterleri ve kuluçka çıkış kabiliyetine etkisi
Effect of dietary protein and total sulphur amino acids on the performance egg and bone characteristics and hatchability in coturnix breeder hens housed at normally and hot environment
  1. Tez No: 84569
  2. Yazar: ILMOURAD MEREDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ NORMAL VE SICAK ÇEVREDE BARINDIRILAN DAMIZLIK BILDIRCINLARDA RASYON PROTEİN VE TOTAL KÜKÜRTLÜ AMİNO ASİT SEVİYESİNİN PERFORMANS, YUMURTA VE KEMİK KAREKTERLERİ VE KULUÇKA ÇIKIŞ KABİLİYETİNE ETKİSİ ÜmouradMEREDOV Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 1999, 88 Sayfa Jüri: Prof Dr. Oktay Y AZGAN Prof. Dr. Musa SARICA Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Doç. Dr. Ayhan ÖZTÜRK Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Normal ve sıcak çevrede barındırılan damızlık Japon bıldırcınlannda rasyon protein ve total kükürtlü amino asit (TSAA) seviyesinin performans, yumurta ve kemik karekterleri ve kulukça çıkış kabiliyetine etkilerini tespit etmek için iki Ideneme yapılmıştır. Birinci denemede bıldırcınlar çevre kontrollü iki odada barındırılmışlar. Odalardan biri araştırma süresince her sabah sıcaklığı 35 °C,yc yükselinceye kadar ısıtılmış ve herbirinde 9 bıldırcın (erkek:dişi oranı 1/2) bulunan 8 grup hayvan 5 saat müddetle bu sıcaklıkta tutulmuşlar ve sürenin sonunda tekrar normal sıcaklığa dönülmüştür. Bu bıldırcınlar, farklı seviyelerde protein ve TSAA içeren rasyonlarla (Rl ila R8) yenilenmiştir. Rl (kontrol grubu), ABD Milli Araştırma Konseyi (NRC, 1984) tarafından tavsiye edilen seviyelerde protein, metionin ve TSAA içerirken R2'nin protein ve TSAA seviyesi tavsiye edilen seviyelerden sırasıyla, %7.5 ve %20 daha yüksek, R3, R5 ve R7'nin protein seviyesi tavsiye edilen değerden sırasıyla, %7.5, 15, 22.5 ve TSAA seviyeleri ise sırasıyla, %10, 20 ve 30 daha düşük olup 4., 6. ve 8. gruplarda rasyon (R4, R6, R8) protein seviyesi tavsiye edilen seviyeden sırasıyla, %7.5, 15 ve 22.5 daha düşük fakat TSAA seviyesi tavsiye edilen seviyeden sırasıyla, %10. 20 ve 30 daha fazladır. İkinci odadaki bıldırcınlar (9. grup) normal sıcaklıkta yetiştirilmişler ve Rl ile yemlenmişlerdir. ikinci deneme normal sıcaklık şartlarında yürütülmüş ve bıldırcınlar 1. araştırmada kullanılan rasyonlarla (Rl ila R8) beslenmişlerdir. Her iki araştırmada tesadüf parselleri deneme planında ve 28'er günlük üç peryot halinde yürütülmüştür. înce öğütülmüş formda olan rasyonlar ve su ad libitum olarak verilmiş ve sürekli aydınlatma yapılmıştır. Her iki denemeden elde edilen sonuçlar nihai canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, karkas ağırlığı, mutlak ve yüzde karın yağı, ölüm oram, adet ve yüzde olarak yumurta verimi, yumurta kitlesi, günlük yem tüketimi, birim yumurta kitlesi başına yem tüketimi, döllü yumurta oranı ve çıkış gücü bakımından gruplar arasında önemli bir farklılık olmadığım göstermiştir. Bu denemelerde ölçülen kabuk, kemik ve kan parametrelerinin hiç birisi (1. denemede serum glukoz seviyesi, 2. araştırmada birim canlı ağırlık basma kemik direnci hariç) deneme rasyonlanndan nönemli olarak etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis EFFECT OF DIETARY PROTEIN AND TOTAL SULPHUR AMINO ACIDS ON THE PERFORMANCE. EGG AND BONE CHARACTERISTICS AND HATCHABILITY IN COTURNIX BREEDER HENS HOUSED AT NORMALLY AND HOT ENVIRONMENT Ilmourad MEREDOV Selçuk University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 1999, 88 pages Jury: Prof Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Musa SARICA Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Assoc. Prof. Dr. Ayhan ÖZTÜRK Assoc. Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Two experiments were conducted to evaluate the effects of dietary protein and total sulphur amino acids (TSAA) levels on the performance, egg and bone characteristics and hatchability of breeder Japanese quails housing at normally and IVhot enviroment. In the experiment 1, the quails were housed in an environmentally controlled two rooms, one of the rooms was heated up to temperature of 35 °C every morning during the experiment and eight groups of 9 hens (being male: female ratio, 1/2) were exposed to this temparature for five hours, and than normally temparature was restored. These quails were fed diets (Rl to R8) containing different levels protein and TSAA. Rl (control group) had recomended levels of protein, methionine and TSAA by NRC (1984), protein and TSAA levels of R2 were higher 7.5% and 20% than the recomended levels, respectively, dietary protein and TSAA levels of diets R3, R5, R7 were 7.5, 15, 22.5% and 10, 20, 30% lower than recomended levels respectively, and protein levels of diets R4, R6, R8 were 7.5, 15, 22.5% lower than recomended level, but the levels of TSAA were higher 10, 20, 30% than recomended levels respectively. The quails (9th group) in the second room were reared under normally temparature and fed Rl. In the second experiment was carried out with under normally temparatures, quails were fed with the same diets (Rl to R8) as an experiment 1. Both of the experiment were carried out in completely randomized design and for three-28 days periods, the quails were 8 weeks of age kept in wire batteries cage. The diets were mash form. Feed and water were offered for adlibitum and continous lighting was provided. The results of both of the experiments indicated no significant differences among the groups, in body weight, body weight gain, carcass weight, absoluate and percent abdominal fat pad, mortality rate, egg production (number arid percent), egg weight, egg mass, daily feed intake grams of feed per gram of egg mass, fertility and hatchability. None of the shell, bone and blood parameters measured in these experiments (except for serum glucose level in the experiment 1 and bone strength per unite body weight in the experiment 2) was not significantly affected by the diets.