Kalp atım hızı değişkenliği geri bildirim antrenmanının basketbolcuların serbest atış isabeti, bilişsel ve duyu motor ritim özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of heart rate variability feedback training on free throw accuracy, cognitive and sensory motor rhythm characteristics of basketball players
- Tez No: 845717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ PINAR, PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTOP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 6 haftalık Kalp Atım Hızı Değişkenliği Geribildirim (KAHD-GB) Antrenmanının bilişsel özelliklere, duyu-motor ritim, serbest atış isabeti performansı üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Türkiye Basketbol Federasyonu'na bağlı liglerde lisanslı olarak basketbol oynamış 18-35 yaş aralığındaki 24 kadın profesyonel basketbol sporcusu katılmıştır. KAHD-GB antrenmanı toplamda 6 hafta boyunca haftada 3 seans olarak sadece müdahale grubuna uygulanmıştır. Toplamda 3 test (ön test, son test ve takip testi) uygulanmıştır. Verilerin dağılımı Shapiro Wilk testi ile değerlendirilirken ayrıca verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Bilişsel testlere ait veriler standart puana dönüştürülerek hesaplanmıştır. İki grup ve üç ölçüm içeren çalışmada (2x3) Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi (Repeated Measurements Anova) testi kullanılmıştır. Grup içi ölçüm çiftleri için eşleştirilmiş T-test kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda Bağımsız T-Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of 6-week Heart Rate Variability Biofeedback (HRV BF) Training on cognitive abilities, sensory-motor rhythm and free throw accuracy performance. Materials and Methods: Twenty-four female professional basketball players between the ages of 18-35 who played licensed basketball in leagues affiliated to the Turkish Basketball Federation participated in the study. The HRV-BF training was applied only to the intervention group as 3 sessions per week for a total of 6 weeks. A total of 3 tests (pre-test, post-test and follow-up test) were applied. The distribution of the data was evaluated with the Shapiro Wilk test, and the skewness and kurtosis values of the data were examined. The data of the cognitive tests were calculated by converting them into standard scores. In the study including two groups and three measurements (2x3), Repeated Measurements Analysis of Variance (Repeated Measurements Anova) test was used. Paired T-test was used for within-group measurement pairs. Independent T-test was used for intergroup comparisons.