Sıçanlarda karbon tetraklorürün neden olduğu hepatotoksisitede protokateşeik asidin etkisi
The effect of protocacheic acid on hepatotoxicity caused by carbon tetrachloride in rats
  1. Tez No: 845724
  2. Yazar: NİDA NUR SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
arbon tetraklorür, karaciğer toksisitesi oluşturmak amacıyla deneysel çalışmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, antioksidan özellikleri bulunan Protokateşeik asitin (PCA) karbon tetraklorür kaynaklı hepatoksisite üzerindeki olası koruyucu etkisini araştırmaktır. Yapılan araştırmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Merkezinden sağlanan 250-300 g ağırlığında 32 sağlıklı dişi Wistar Albino sıçan eşit sayıda dört gruba ayrılarak kullanıldı. 1.Grup: Kontrol grubu olarak tutulmuş olan 8 adet sıçana 8 gün süreyle serum fizyolojik i.p. olarak verildi. 2.Grup: 8 adet sıçana 20 mg/kg PCA 8 gün oral olarak verildi. 3.Grup: 8 adet sıçana deneyin sekizinci günü tek doz 1 ml/kg CCI4 i.p. olarak verildi.4.Grup: 8 adet sıçana 20 mg/kg PCA 8 gün oral olarak, sekizinci günde tek doz 1 ml/kg CCI4 i.p olarak verildi. Deneysel uygulamalardan sonra (9.gün) tüm sıçanlara 90 mg/kg ketamin i.p. olarak verilip, kalpten doğrudan kanüle edilerek kan örneği alındı. Kan örnekleri santrifüj edilerek serumları çıkarıdı. Serum örneklerinde AST, ALT aktiviteleri otoanlizatörle, MDA, AOPP, GSH, SOD, CAT, GSH-Px seviyeleri ise ELISA kitleri kullanılarak saptandı. GSH, GSH-Px, SOD aktiviteleri ve AOPP, MDA düzeyleri incelendiği zaman CCl4 grubunda kontrol ve PCA grubuna göre artış gözlenirken, PCA+CCl4 grubunda artışlar azalarak normal değerlerine yaklaşıp bu değişimler istatistiksel önemli olarak hesaplandı. CAT aktivitesinde ise CCl4 verildiği zaman kontrol ve PCA grubuna göre aktivitede azalma tespit edildi. PCA+CCl4 grubunda istatistiksel önemle olumlu yönde artış saptandı. Histopatolojik muayenede; kontrol ve PCA grubundaki karaciğer dokusu normal histolojik yapıdaydı. CCl4 uygulanan sıçanların karaciğer dokusunda özellikle damar çevresinde yoğun hidropik dejenerasyon gözlendi. PCA+CCl4 grubunda düşük derecede hidropik dejenerasyona rastlandı. Biyokimyasal ve histopatolojik analizler sonucunda CCl4'ün karaciğer doku ve fonksiyonu üzerine yaptığı hasar ve tahribat gözler önüne serildi ve PCA verilmesi ile her iki analiz grubunda olumlu artışlar tespit edilerek PCA'nın hepatoprotektif etkisi gösterildi.
Özet (Çeviri)
. CCl4 is frequently used in experimental studies to create liver toxicity. The aim of this study was to investigate the possible protective effect of Protocatecheic acid (PCA), which has antioxidant and properties, on carbon tetrachloride-induced hepatoxicity. Thirty-two healthy Wistar Albino rats weighing 250-300 g were divided into four groups in equal numbers. Group 1: 8 rats kept as control group were given physiological saline (i.p.) for 8 days. Group 2: 20 mg/kg PCA was given orally to 8 rats for 8 days Group 3: 8 rats were given a single dose on the eighth day of the experiment. Dose 1 ml/kg CCl4 i.p. Group 4: 20 mg/kg PCA was given orally for 8 days, and 1 ml/kg CCl4 i.p. as a single dose on the eighth day to 8 rats. 90 mg/kg ketamine i.p. was administered to all rats after the experimental applications (9th day). Blood sample was taken by cannulation directly from the heart. Blood samples were centrifuged, sera were separated and biochemical analyzes were performed. AST, ALT activities in serum samples were determined by autoanalyzer, and MDA, AOPP, GSH, SOD, CAT, GSH-Px levels were determined using ELISA kits. When the GSH, GSH-Px, SOD activities and AOPP, MDA levels were examined, an increase was observed in the CCl4 group compared to the control and PCA groups, while the increases in the PCA+CCl4 group decreased and approached their normal values, and these changes were calculated as statistically significant. In CAT activity, when CCl4 was given, there was a decrease in activity compared to the control and PCA groups. A statistically significant increase was found in the PCA+CCl4 group. In the histopathological examination, liver tissue in the control and PCA groups was normal histologically. Intense hydropic degeneration was observed in the liver tissue of CCl4 administered rats, especially around the vessel. A low degree of hydropic degeneration was observed in the PCA+CCl4 group. Biochemical and histopathological analyzes revealed the damage and destruction of CCl4 on liver tissue and function, and positive increases were detected in both analysis groups with the administration of PCA, and the hepatoprotective effect of PCA was demonstrated.