Yenidoğan bölümünden çocuk kardiyolojisine konsülte edilen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients consulted to pediatric cardiology from the newborn department
  1. Tez No: 845735
  2. Yazar: AYŞE HÜMEYRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yenidoğan döneminde kardiyovasküler hastalıkların erken tanı ve tedavisi hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada hastaların kardiyak değerlendirmelerinin geriye dönük olarak incelenmesi; konsültasyon endikasyonlarının ve sonucu etkileyebilecek olası parametrelerle birlikte konsültasyon sonuçlarının incelenmesi, saptanan kardiyak hastalıkların sınıflandırılması, benzer çalışmalarla kıyaslanması, eksiklik veya farklılıkların göz önüne serilerek yeni çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Haziran 2016-Eylül 2021 tarihleri arasında yenidoğan bölümünden çocuk kardiyolojisine konsülte edilen hastaların (n=804) değerlendirildiği retrospektif bir çalışmadır. Veriler sistem kayıtlarından elde edilmiştir. Konsültasyon sonucunda hasta grupları oluşturulurken öncelikli olarak ekokardiyografik değerlendirme göz önüne alınmış, konjenital kalp hastalıkları (KKH) ve normal değerlendirme şeklinde iki bağımsız grup elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the neonatal period, early diagnosis and treatment of cardiovascular diseases are of vital importance. This study aims to retrospectively review the cardiac evaluations of patients, examine the indications for consultation and consultation outcomes along with potential influencing parameters, classify identified cardiac diseases, compare them with similar studies, and shed light on new research by highlighting any deficiencies or differences. This study is a retrospective analysis of patients (n=804) referred from the neonatal department to pediatric cardiology at Konya Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital between June 2016 and September 2021. Data were obtained from the hospital records. When creating patient groups based on consultation outcomes, echocardiographic evaluation was given priority, resulting in two independent groups: congenital heart diseases (CHD) and normal evaluations.