İzole koroner arter bypass cerrahı̇sı̇ geçı̇rmı̇ş hastalarda Syntax 2 skor ve Vı̇sseral Adı̇pozı̇te Indeksı̇ arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n araştırılması
The correlation between Syntax 2 score and Visceral Adiposity Index in isolated coronary artery bypass surgery patients
  1. Tez No: 845747
  2. Yazar: BURAK DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAAN ÖZSİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Koroner arter hastalığı (KAH), ateroskleroz nedeniyle koroner arterlerin daralması ya da tıkanması ile ortaya çıkar. Bu süreçte belirli şikayetlerle başvuran hastaların en uygun tedavisine karar verme sürecinde kullanılabilecek birçok skorlama yöntemi mevcuttur. Bunlardan birisi de koroner anjiografi görüntülemelerine dayanan SYNTAX Skoru (Synergy between PCI with Taxus and Cardiac Surgery) ve bu skora ek olarak 7 klinik parametrenin de değerlendirmeye alınmasıyla ortaya çıkan SYNTAX 2 skorudur. Visseral Adipozite İndeksi (VAİ) ise daha çok metabolik sendromun tanı ve takip sürecinde kullanılan, antropometrik parametreleri ve belirli laboratuvar değerlerini içeren bir indekstir. Bu çalışmanın amacı, SYNTAX 2 skoru ile VAİ arasında bir ilişki olup olmadığını ve bu skorların Koroner Arter Bypass Greftleme (KABG) cerrahisinin postoperatif sürecinde ortaya çıkabilen komplikasyonları öngörebilme gücünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif bir çalışma olup izole KABG yapılan 173 hastanın preoperatif demografik ve laboratuvar verileri, SYNTAX ve SYNTAX 2 skorları, VAİ ve postoperatif süreçte ortaya çıkan komplikasyonları kayıt altına alınmıştır. Tüm hastalar SYNTAX 2 skoru 33'ten düşük ve yüksek olanlar ve VAİ değeri 2,59'dan düşük ve yüksek olanlar şeklinde ikişer ayrı başlık altında iki gruba ayrıldı. Her iki skorun da kendi grupları içerisinde postoperatif komplikasyonlar ile arasında bir korelasyon olup olmadığı, bu komplikasyonları öngörebilme güçleri ve bu iki skorun kendi aralarında bir korelasyon içerisinde olup olmadıkları araştırıldı. Bulgular: SYNTAX 2 skoru yüksek olan hasta grubunda postoperatif İntra Aortik Balon Pompası (İABP) ihtiyacı ve düşük kardiyak debi sendromu daha sık görülmüştür (sırasıyla P=0.011 ve P=0.035). SYNTAX 2 skoru yüksek olan hasta grubunda postoperatif yoğun bakım ve hastane yatış sürelerinin daha uzun olduğu görülmüştür (sırasıyla P=0.003 ve P=0.032). VAİ değerinin yüksek olduğu grupta yoğun bakım yatış sürelerinin daha uzun olduğu görülmüştür (P=0.008).
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary artery disease occurs when the coronary arteries become narrowed or blocked due to atherosclerosis. In this process, there are many scoring methods that can be used in the process of deciding on the most appropriate treatment for patients presenting with certain complaints. One of these is the anatomical SYNTAX Score (Synergy between PCI with Taxus and Cardiac Surgery), which is based on coronary angiography imaging, and the SYNTAX 2 score, which is created by evaluating 7 clinical parameters in addition to this score. Visceral Adiposity Index (VAI) is mostly used in the diagnosis and follow-up process of metabolic syndrome and includes anthropometric parameters and certain laboratory values. The aim of this study is to evaluate whether there is a relationship between SYNTAX 2 score and VAI and the power of these scores to predict complications that may occur in the postoperative period of coronary artery bypass grafting. Material and Method: In this prospective study, preoperative demographic and laboratory data, SYNTAX and SYNTAX 2 scores, VAI results and complications occurring in the postoperative period of 173 patients who underwent isolated CABG were recorded. All patients were divided into two groups according to SYNTAX 2 score and VAİ separately: those with SYNTAX 2 score lower and higher than 33 and those with VAI lower and higher than 2.59. It was investigated whether there was a correlation between both scores and postoperative complications within their own groups, their ability to predict these complications, and whether these two scores were correlated with each other. Results: Postoperative Intra Aortic Balloon Pump (IABP) and low cardiac output syndrome were seen more frequently in the patient group with a high SYNTAX 2 score (P=0.011 and P=0.035 respectively). It was observed that postoperative intensive care and hospital stays were longer in the patient group with a high SYNTAX 2 score (P=0.003 and P=0.032 respectively). It was observed that the intensive care unit stay was longer in the group with higher VAI (P = 0.008).