Kahkaha yogasının psikiyatri hemşirelerinin genel sağlık durumu, algılanan stres düzeyi ve tükenmişlik düzeyine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of laughter yoga on the general healthstatus, perceived stress level and burnout level ofpsychiatric nurses: A randomized controlled study
  1. Tez No: 845748
  2. Yazar: SÜMEYYE BİLGİHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikiyatri hemşirelerine uygulanan kahkaha yogasının, genel sağlık düzeyi, algılanan stres düzeyi ve tükenmişlik üzerine etkisini değerlendirmektir. Randomize kontrollü tasarım tipi kullanılan bu araştırma Temmuz-Eylül 2023 tarihlerinde, İstanbul Anadolu yakasında yer alan bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşireler ile yürütüldü. Araştırmanın örneklem grubunu deney ve kontrol grubu 35 hemşire olmak üzere toplam 70 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Hemşire Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ-10) ve Genel Sağlık Anketi (GSA-28) kullanılarak toplandı. Deney ve kontrol gruplarına ilk olarak ön test uygulandı. Deney grubuna sekiz seanstan oluşan Kahkaha Yogası girişimi uygulandı. Girişim sonrası deney ve kontrol gruplarına son test uygulandı. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Ki-Kare ve Fisher exact testleri, t-testi ve bağımlı gruplar t-testi kullanıldı. Deney grubunun girişim sonrası tükenmişlik düzeylerinin (x̄=20,343), kontrol grubuna göre (x̄=30,800) anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı (p=0.000
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of laughter yoga applied to psychiatric nurses on general health level, perceived stress level and burnout. This study, which used a randomized controlled design type, was conducted between July and September 2023 with nurses working in the psychiatric clinics of a psychiatric hospital on the Anatolian side of Istanbul. The sample group of the research consists of a total of 70 nurses, 35 nurses in the experimental and control groups. The data of the study were collected using the Nurse Information Form, Maslach Burnout Inventory (MBI), Perceived Stress Scale (PSS-10) and General Health Questionnaire (GHQ-28). A pretest was first applied to the experimental and control groups. The Laughter Yoga intervention, consisting of eight sessions, was applied to the experimental group. After the intervention, a posttest was applied to the experimental and control groups. Descriptive statistical methods, Chi-Square and Fisher exact tests, t-test and dependent groups t-test were used to evaluate the data. It was determined that the post-intervention burnout levels of the experimental group (x̄=20.343) were significantly lower than the control group (x̄=30.800) (p=0.000