Koroner arter bypass cerrahisi geçirecek hastalarda eşlik eden kardiyak otonom nöropatinin QT intervaline etkilerinin incelenmesi
The effects of concomitant cardiac autonomic neuropathy on QT interval in patients undergoing coronary artery bypass surgery
- Tez No: 845778
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN UZMAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Ekg' de QRS kompleksinin başlangıcından T dalgası sonunu kadar olan aralığa QT aralığı denilmektir. Fakat QT aralığı değerlendirilirken kalp hızı da göz önünde bulundurulmalı ve QTc mesafesi hıza göre belirlenmelidir. Artmış QTc koroner arter bypass greft cerrahisi hastaları arasında yaygın bir bulgudur. Kardiyak otonom nöropatinin, otonom sinir sistemi üzerinde etkisi de günümüzde iyi tanımlanmıştır. Ancak literatürde kardiyak otonom nöropatinin koroner arter bypass greft cerrahisi sonrasında QTc üzerine etkisine dair bir araştırmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışmada kardiyak otonom nöropatinin QT uzamasına etki edip etmediği, ediyorsa hangi düzeyde etki ettiği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Koroner arter bypass greft cerrahisi geçirecek hastalar öncelikle EWING testi ile değerlendirip Kardiyak Otonom Nöropatisi olup olmamasına göre 2 gruba ayrılmıştır. Preoperatif dışlama kriterlerine takılan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. 30 KON (+) ve 30 KON (-) hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Preop – perop – post op 24.saatte QT, QTc değerleri ile tüm demografik ve vital bulgular kaydedilmiştir. Bulgular: Yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, beden kitle indeksi (BKİ), ASA skoru bakımından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. KON (+) gruptaki hastalarda diabetes mellitus sıklığı anlamlı derecede daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The interval from the beginning of the QRS complex to the end of the T wave on an ECG is called the QT interval. However, the heart rate should also be taken into consideration when evaluating the QT interval, and the QTc distance should be determined according to the rate. An increased QTc is a common finding among patients who have undergone coronary artery bypass surgery. The effect of cardiac autonomic neuropathy on the autonomic nervous system is now well-characterised. However, no study on the effect of cardiac autonomic neuropathy on QTc after coronary artery bypass graft surgery has been found in the literature. In this study, we investigated whether cardiac autonomic neuropathy affects QT prolongation and if so, at what level. Materials and Methods: Patients who were to undergo coronary artery bypass graft surgery were first evaluated with the EWING test and divided into 2 groups according to the presence or absence of Cardiac Autonomic Neuropathy. Patients who met the preoperative exclusion criteria were excluded from the study. 30 CON (+) and 30 CON (-) patients were included in the study. Preop- perop - post op QT, QTc values at 24th hour and all demographic and vital findings were recorded. Results: No significant difference was found between the two groups in terms of age, gender, weight, height, body mass index (BMI) and ASA score. The frequency of diabetes mellitus was found to be significantly higher in the CON (+) group.