Tibia çivilemede medial oblik kilitleme vidasının peroneal sinirle ilişkisinin radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological evaluation of the relationship between medial oblique locking screw and peroneal nerve in tibia nailing
  1. Tez No: 845780
  2. Yazar: ONUR ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ, DR. MAHMUD AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç İntramedüller çivileme, tibia şaft kırıklarında altın standart tedavi yöntemidir. Çalışmanın amacı tibia kırıklarının cerrahi tedavisinde kullanılan intramedüller çivilemede, anteromedialden posterolateral yöne yerleştirilen oblik proksimal kilitleme vidasının, peroneal sinire olan uzaklığının çivinin tibia içinde gömülme miktarına göre nasıl değiştiğini radyolojik ölçümler ile ortaya koymaktır. Ayrıca kullanılacak vida uzunluğunun çivinin gömülme miktarına göre tahmin edilebilirliğini araştırmaktır. Metod 2018-2023 yıllarında hastanemizde herhangi bir sebeple çekilmiş kruris manyetik rezonans görüntülemesi yapılan hastaları belirledik. Bu çalışmaya 60 hasta dahil edildi. Tüm görüntülemeler, deneyimli kas iskelet radyoloğu tarafından common peroneal sinirin görünürlüğü ve işaretlenmesi açısından doğrulandı. Bulgular Tibianın medyan uzunluğu 346.18±23.20 cm idi (aralık 296.50-419.30). Proksimal tibia içinde uygulanacak olan çivinin penetrasyon miktarına bağlı olarak, proksimal medial oblik kilitleme vidası için tahmini delme uzunluğu ve tahmini vida uzunlukları gruplar arasında önemli ölçüde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim Intramedullary nailing is considered the gold standard treatment for tibial shaft fractures. The aim of this study is to demonstrate, through radiological measurements, how the distance of the oblique proximal locking screw placed from anteromedial to posterolateral in intramedullary nailing for the surgical treatment of tibial fractures changes in relation to the amount of depth of the nail within the tibia. Additionally, the research aims to investigate the predictability of the screw length based on the amount of depth of the nail. Material and Method We identified patients who underwent cruris magnetic resonance imagination at our hospital for any reason between 2018 and 2023. A total of 60 patients were included in this study. All scans were verified by an experienced musculoskeletal radiologist for the visibility and marking of the common peroneal nerve. Results The median length of the tibia was 346.18±23.20 cm (range 296.50-419.30).