Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde yapılan rezeksiyon sonrası hava boşlukları ile yayılım (STAS)tespıt edilen hastalarda sağkalım
Survival in patients with air space spread (STAS) after resection of non-small cell lung cancer
- Tez No: 845785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA KANBUR METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hava boşlukları yoluyla yayılım (STAS) konsepti, 2015 Dünya Sağlık Örgütü Sınıflandırması'nda pulmoner adenokarsinomlar (ADC) için tanıtılmıştır. STAS, ana tümörün kenarının ötesindeki hava boşlukları içinde yayılan mikropapiller kümeler, katı yuvalar veya tek hücreler olarak tanımlanır. STAS, ADC'nin invazyon modeli olarak kabul edilmekte ve birçok çalışma, özellikle ADC'de STAS'ın önemini doğrulamıştır. STAS'ın cerrahi olarak çıkarılan küçük hücre dışı akciğer kanserleri (KHDAK) hastaları için potansiyel olarak önemli bir prognostik faktör olduğu ortaya çıkmıştır(14). Ancak, STAS'ın canlı bir fenomen mi yoksa cerrahi sonrası oluşan bir artefakt mı olduğu ve sınırlı rezeksiyon durumlarında prognostik önemi taşıyıp taşımadığı tartışmalıdır. Bazı çalışmalar, STAS'ın küçük boyutlu ADC'lerde sınırlı rezeksiyonla tedavi edilen hastalarda nüks riski açısından önemli bir faktör olduğunu bildirmiştir(15). Bu çalışmanın amacı Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde yapılan rezeksiyon sonrası hava boşlukları ile yayılım(STAS) tespit edilen hastalarda sağkalımı tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The concept of Spread Through Air Spaces (STAS) was introduced for pulmonary adenocarcinomas (ADC) in the 2015 World Health Organization Classification. STAS is defined as micropapillary clusters, solid nests, or single cells spreading within air spaces beyond the edge of the main tumor. Recognized as a model of invasion in ADC, numerous studies have confirmed the significance of STAS, particularly in ADC. STAS has emerged as a potentially important prognostic factor for patients with surgically resected non-small cell lung cancers (NSCLC). However, whether STAS is a vital phenomenon or a post-surgical artifact, and its prognostic significance in limited resection scenarios, remains controversial. Some studies have reported that STAS is a significant factor for recurrence risk in patients with small-sized ADCs treated with limited resection. The aim of this study is to determine the survival in patients with non-small cell lung cancer who exhibit Spread Through Air Spaces (STAS) after resection.