Hastanemiz acil servisine başvuran depremzede hastaların ekstremitelerinin ezilme yaralanmalarının MESS (Mangled Extremity Severity Score) ile şiddetinin belirlenmesi ve MESS'in akut böbrek hasarı ile hemodiyaliz ihtiyacını öngörmedeki yeri
Determination of the Severity of Mangled Extremity Severity Score (MESS) of crush injuries of the extremities of earthquake victim patients applying to the emergency department of our hospital and the place of MESS in predicting acute kidney injury and hemodialysis requirement
- Tez No: 845786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç:Ülkemizde, 6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli Mw 7,7 ve Mw 7,6 büyüklüğünde iki ayrı deprem meydana gelmiş ve güneydoğu bölgesindeki on bir ilde büyük bir yıkım ve can kaybına sebep olmuştur. Enkaz altında kalan kişilerde, ezilmeler sonucu Crush sendromuna sebep olan bu yaralanmalar ayrıca uzuv kaybı, akut böbrek hasarı ve hatta ölüme de sebep olmaktadır. Bu çalışmada hastanemizin acil servisine başvuran depremzede hastaların ekstremitelerindeki ezilme yaralanmalarının MESS ile şiddetinin belirlenmesi ve hesaplanan MESS değerinin akut böbrek hasarı ile hemodiyaliz ihtiyacını öngörmedeki yerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya, Acil Tıp Kliniği'ne 06.02.2023 ile 21.02.2023 tarihleri arasında depremden dolayı en az bir ekstremitesinde crush yaralanması olan tüm yaş grubundaki hastalardan MESS ile şiddeti hesaplanabilen hastalar dahil edilerek hastaların demografik verileri, göçük altında kalma süresi, klinik ve laboratuvar verileri, en az bir ekstremitesinde Crush yaralanması olan hastaların MESS skoru hesaplandı. Bulgular:Bu çalışmaya 37 kadın ve 40 erkek olmak üzere toplam 77 hasta dahil edildi. Hastaların yaralanan vücut bölgeleri ile akut böbrek yetmezliği olup olmamasına göre karşılaştırılması yapıldığında alt ekstremite ve bilateral alt ekstremite yaralanması istatistiksel olarak anlamlı tespit edildi(sırasıyla p=0,06 ve p=0,04).Akut Böbrek Yetmezliği (+) olan grupta ortalama MESS skoru 9,32±2,35 iken ABY(-) olan grupta 8,72±2,18 olarak tespit edildi. Çalışmaya alınan hastaların MESS skorlarının hemodiyaliz ihtiyacı olup olmamasına göre karşılaştırılması yapıldığında hemodiyaliz ihtiyacı olan grupta ortalama MESS skoru 9,75±2,40 iken hemodiyaliz ihtiyacı olmayan grupta 8,85±2,22 olarak tespit edildi. Ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı(sırasıyla p=0,25 ve p=0,17). Sonuç:Depremler, önlenmesi veya hasar ve yaralanmaların zamanı, yeri ve şiddetinin kesin olarak tahmin edilmesi mümkün olmayan kaçınılmaz felaketlerinden biridir. Crush sendromu ve böbrek sorunları deprem gibi felaketlerden sonra sık görülmektedir. Başvuru sırasındaki MESS skoru gibi yaralanma şiddetini belirleyen ve hastalarda ortaya çıkabilecek ABY ve hemodiyaliz ihtiyacını öngörebilecek yeni skorlama sistemleri geliştirilerek kullanılmasının gerekli olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: On February 6, 2023, two different earthquakes with a magnitude of Mw 7.7 and Mw 7.6, centered in Kahramanmaraş, caused devastation and loss of life in eleven provinces in the southeastern region. These injuries, which cause Crush syndrome as a result of crushing, also cause limb loss, acute kidney damage and even death in people trapped under the rubble. In this study, it was aimed to determine the severity of crush injuries in the extremities of earthquake victims admitted to the emergency department of our hospital with MESS and to determine the place of the calculated MESS value in predicting acute kidney injury and the need for hemodialysis. Materials and Methods:The study included patients of all age groups who had crush injuries in at least one extremity due to earthquake between February 06, 2023 and February 21, 2023 in the Emergency Medicine Department, whose severity could be calculated with MESS, and demographic data, duration of being under the debris, clinical and laboratory data, and MESS score of patients with crush injuries in at least one extremity were calculated. Findings:A total of 77 patients, 37 females and 40 males, were included in this study. When the patients were compared according to the injured body parts and the presence or absence of acute renal failure, lower extremity and bilateral lower extremity injuries were found to be statistically significant (p=0.06 and p=0.04, respectively). The mean MESS score was 9.32±2.35 in the group with Acute Renal Failure (+) and 8.72±2.18 in the group with ARF (-). When the MESS scores of the patients included in the study were compared according to whether they needed hemodialysis or not, the mean MESS score was found to be 9.75±2.40 in the group with hemodialysis need and 8.85±2.22 in the group without hemodialysis need. However, no statistically significant difference was found between the groups (p=0.25 and p=0.17, respectively). Conclusion:Earthquakes are one of those inevitable disasters that cannot be prevented or the time, place and severity of damage and injury predicted with certainty. Crush syndrome and renal problems are common after disasters such as earthquakes. We believe that it is necessary to develop and use new new scoring systems, such as the MESS score at admission, which can determine the severity of injury and predict the need for ARF and hemodialysis that may occur in patients.