İstanbul'daki bir aile sağlığı merkezine kayıtlı olan 6-18 yaş arası çocukların vücut kitle indekslerinin değerlendirilmesi
Evaluation of body mass indexes of children between the ages of 6-18 who are registered to a family health center in İstanbul
  1. Tez No: 845788
  2. Yazar: MELDA BOGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı İstanbul Ferhatpaşa Aile Sağlığı Merkezine başvuran okul çağındaki (6-18 yaş) çocukların obezite sıklığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız retrospektif ve tanımlayıcı bir çalışma olarak tasarlanmış olup, 389 katılımcı dahil edilmiştir. 01.09.2022-31.12.2022 tarihleri arasında aile sağlığı merkezimize başvuran 6-18 yaş arası okul çağı çocuklarının sosyodemografik özellikleri, BKİ'leri ve biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 24,0 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Student t test ve Anova testi, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki Kare testi kullanılmıştır. Niceliksel veriler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the frequency of obesity in school-age children (6-18 years old) who applied to Istanbul Ferhatpaşa Family Health Center. Materials and Methods: Our research is designed as a retrospective and descriptive study and 389participants were included. Sociodemographic characteristics, BMIs and biochemical parameters ofschool-age children aged 6-18 years who applied to our family health center between 01.09.2022-31.12.2022 were evaluated. IBM SPSS Statistics 24.0 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statisticalanalysis. Student's t test and Anova test were used to compare quantitative data, and Chi Square testwas used to compare qualitative data. Pearson correlation analysis was used to determine therelationship between quantitative data.