Meme kanserinde HER2'nin immünohistokimyasal boyanma paterni ile tedavi yanıtı arasındaki ilişki
The relationship between the immunohistochemical staining pattern of HER2 and treatment response in breast cancer
- Tez No: 845790
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN AKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: HER2-pozitif meme kanserinde tedavi yanıtı ve sağkalım oranlarının heterojenite gösteren olgularda daha düşük olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada immünohistokimyasal yöntem ile heterojen HER2 boyanmasının tedavi yanıtı üzerine etkisini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Bölümünde Ocak 2011-Kasım 2023 tarihleri arasında özel tip içermeyen invaziv meme karsinomu tanısı alan, HER2 immünohistokimya sonucu skor 3 ve/veya skor 2 olup in situ hibridizasyon yöntemi ile amplifikasyon saptanan 115 olgu değerlendirildi. HER2 ile komplet membranöz boyanma yaygınlığı
Özet (Çeviri)
Objective: It has been shown that treatment response and survival rates in HER2-positive breast cancer are lower in cases with heterogeneity. The present study aimed to determine the effect of heterogeneous HER2 staining determined by immunohistochemistry on treatment responses. Materials and Methods: A total of 115 cases diagnosed with invasive breast carcinoma of no special type, whose HER2 immunohistochemistry results were score 3 and/or score 2 with HER2 gene amplification, between January 2011 and November 2023 at the department of pathology at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital of University of Health Sciences were evaluated. HER2 staining was categorized as focal (