Romatizmal mitral kapak hastalığı nedeni ile robotik yardımlı veya konvansiyonel sternotomi yöntemle yapılan mitral kapak replasmanının postoperatif erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of early postoperative results of robotic-assisted and conventional sternotomy for rheumatic mitral valve disease
- Tez No: 845792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Romatizmal mitral darlığınının tedavisinde mitral balon valvuloplasti (PMK) işlemi ilk seçenek tedavidir. PMK işleminin yapılamadığı hastalarda cerrahi olarak mitral kapak replasmanı (MVR) yapılması gerekebilir. Bu hastalarda konvansiyonel sternotomi yöntemi altın standart iken, son yıllarda robotik yardımlı kalp cerrahisi de MVR yapılırken etkin ve güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda romatizmal mitral kapak hastalıklarında robotik yardımlı kalp cerrahisi ile konvansiyonel sternotomi yöntemlerinin postoperatif sonuçlarını karşılaştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli ve retrospektif olarak planlanan çalışmamızda Mart 2016-Ekim 2023 tarihleri arasında romatizmal mitral kapak hastalığı ile opere edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar robotik yardımlı kalp cerrahisi ve konvansiyonel sternotomi yöntemleri ile opere edilen hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 225 hasta çalışmaya dahil edildi. Robotik yardımlı mitral kapak cerrahisi yapılan 105 hasta Grup I, konvansiyonel sternotomi yöntemi ile yapılan 120 hasta Grup II olmak üzere hastalar iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup değerlendirildiğinde demografik verilerde ve preoperatif özelliklerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Mitral balloon valvuloplasty (PMK) is the first-line treatment for rheumatic mitral stenosis. Surgical mitral valve replacement (MVR) may be required in patients who cannot undergo PMK. While conventional sternotomy is gold standard in these patients, in recent years, robotic-assisted cardiac surgery has been used effectively and safely for MVR. In this study, we planned to compare the perioperative outcomes of robotic-assisted cardiac surgery and conventional sternotomy methods in rheumatic mitral valve disease. Materials and Methods: In our single-center, retrospective study, patients who underwent surgery for rheumatic mitral valve disease between March 2016 and October 2023 were included. Patients were divided into two groups as patients operated with robotic-assisted cardiac surgery and patients operated with conventional sternotomy methods. Preoperative, intraoperative and postoperative data were compared. Results: A total of 225 patients were included in the study. Patients were divided into two groups: 105 patients who underwent robotic-assisted mitral valve surgery as Group I and 120 patients who underwent conventional sternotomy as Group II. When both groups were evaluated, no statistically significant difference was found in demographic data and preoperative characteristics. The duration of extubation (10.2±6.2 hours vs. 17.7±21.3 hours, p=0.001), hospitalization (6.8±3.7 days vs.