Farklı fermente ürünlerden izole edilen ve probiyotik özellikleri belirlenen laktik asit bakterilerinin gıda patojenleri üzerine inhibisyon etkilerinin ve gıda endüstrisinde kullanım potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of the inhibition effects lactic acid bacteria with probiotic properties, which were isolated from various fermented products, on food pathogens and potential use in the food industry
  1. Tez No: 845815
  2. Yazar: BERNA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİN ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu çalışmada, tarhana, turşu ve şalgam suyu kaynaklı toplam 388 adet laktik asit bakterileri (LAB)'den postbiyotiklerin eldesi, bu suşların bakteriyosin üretme potansiyellerinin belirlenmesi, bakteriyosin üretiminin optimizasyonu, bakteriyosinlerin saflaştırılması ve karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, üretilen postbiyotiklerin karakterize edilmesi ve farklı gıda gruplarında (marul, tavuk eti ve peynir) güvenilirlik ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, LAB'nin ürettiği hidrojen peroksit, ekzopolisakkarit ve diasetil miktarları incelenmiş ve bu değerlerin sırasıyla 0.001-2.476 µg/mL, 0.80-1060.10 µg/mL ve 6.26-112.69 ng/mL aralığında değiştiği belirlenmiştir. Çalışma kapsamında toplam 9 adet LAB'nin (Pediococcus acidilactici T34, Enterococcus faecium T49, E. faecium T53, P. acidilactici S1, P. acidilactici S7, P. acidilactici S8, P. acidilactici S14, P. acidilactici S119 ve P. acidilactici S129) bakteriyosin ürettiği tespit edilmiştir. Saflaştırılan bakteriyosinler Listeria monocytogenes üzerine antimikrobiyal aktivite göstermeleri, ısıya dirençli olmaları ve molekül ağırlıklarının 3.496-6.500 kDa aralığında (
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to obtain postbiotics from a total of 388 lactic acid bacteria (LAB) originating from tarhana, pickle and shalgam juice and to determine the bacteriocin production potential of these strains, to optimize bacteriocin production, to purify and characterize bacteriocins. Additionally, it was aimed to characterize the postbiotics and to determine their effects on safety and quality in different food groups (lettuce, chicken meat and cheese). In the first stage of the study, the amounts of hydrogen peroxide, exopolysaccharide and diacetyl produced by LAB were examined and it was determined that these values were ranged between 0.001-2.476 µg/mL, 0.80-1060.10 µg/mL and 6.26-112.69 ng/mL, respectively. Within the scope of the study, a total of 9 LAB (Pediococcus acidilactici T34, Enterococcus faecium T49, E. faecium T53, P. acidilactici S1, P. acidilactici S7, P. acidilactici S8, P. acidilactici S14, P. acidilactici S119 and P. acidilactici S129 strains) were found to produce bacteriocins. Purified bacteriocins were defined as class II bacteriocins because they have antimicrobial activity against Listeria monocytogenes, they are heat resistant, and their molecular weights were in the range of 3.496-6.500 kDa (