Survival of probiotic microorganisms during storage after marketing
Probiyotik mikroorganizmaların pazarlama sonrası, depolama süresindeki canlılığı
- Tez No: 305737
- Danışmanlar: PROF. DR. G. CANDAN GÜRAKAN, YRD. DOÇ. DR. AYSUN CEBECİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Probiyotik mikroorganizmalar bağırsak florasını düzenleyerek konağa fayda sağlayan mikroorganizmalardır. Probiyotik olarak kullanılan mikroorganizmalar genellikle Lactobacillus ve Bifidobacterium cinslerine aittir. Probiyotikler patojenleri inhibe etmekte, serum kolesterol seviyesini azaltmakta, laktoza karşı toleransı arttırmakta ve bağışıklık sistemini düzenlemektedir. Bunların dışında safra ve mide asitlerine karşı dayanıklı olma, mide ve bağırsak hücrelerine tutunarak koloni oluşuturabilme, antibiyotiklere karşı dirençli olma ve ß-galaktosidaz aktivitesi gösterebilme gibi özellikleri vardır.Probiyotik ürünlerin özellikleri içerdikleri mikroorganizmaların karakteristikleri tarafından belirlenir. Bu nedenle probiyotik özelliklere sahip yeni suşların izolasyonu ve karakterizasyonu önemlidir. Yeni suşlar genellikle doğal habitatları olan fermente süt ürünlerinden izole edilmektedir. Fermente süt ürünü olan kefir bunlardan bir tanesidir.Probiyotik ürünlerin sindirim sistemine faydalı etkilerini gösterebilmeleri için ticari probiyotik ürünler yeterli sayıda canlı hücre içermelidirler. Ayrıca probiyotik mikroorganizmalar probiyotik ürünlerin raf ömürleri süresince, canlılıklarını korumalıdırlar. Bu nedenle probiyotiklerin canlılığı depolama süresince stabilite ve canlı kalma özelliği gösteren yeni suş arayışları içerisinde olan gıda üreticileri için önem taşımaktadır.Bu çalışmada, `kompleks probiyotik' olarak bilinen gelenkesel kefir mayasından probiyotik mikroorganizmalar izole edilmiştir. İlk olarak biyokimyasal testler ile tanımlamaları yapılmış ve ardından `L. acidophilus grup' una ait olabilecek olan olası türlerin tanımlanması 16S rRNA geni dizilemesi ile yapılmıştır. Sekans analizi `L. acidophilus grup'organizmalardan L. acidophilus ve L. amylovorus `u ayırt etmiştir. Ayrıca, ticari ve geleneksel L. acidophilus türleri ile kefirden izole edilen L. amylovorus suşlarının RAPD-PZR ile tiplendirilmesi M13 primeri kullanılarak yapılmıştır. Birkaç L. acidophilus türü farklı parmakizi gösterirken, çoğu L. acidophilus ve L. amylovorus türü RAPD parmakizlerinin yüksek oranda benzemesinden ötürü ayırt edilememiştir. Tanımlamayı takiben, izolatların probiyotik yoğurt içerisindeki canlılığı araştırılmış ve ticari probiyotiklerin canlılığı ile kıyaslanmıştır.Sonuç olarak kefir izolatları, ticari probiyotiklerden daha düşük bir canlılık göstermelerine rağmen probiyotik mikroorganizmalar için önerilen en düşük değer olan 106 kob/ml değerini soğuk depolama süresince korumuşlardır. Bu gibi iyi bir canlılık göstergesi probiyotik olarak kullanabilmeleri için onları dikkate değer kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Probiotics are viable microorganisms that show beneficial effects on the health of the host by improving their intestinal microflora. The microorganisms applied as probiotics mainly include Lactobacillus and Bifidobacterium species. Probiotics can inhibit the bacterial pathogens, reduce serum cholesterol levels, improve lactose tolerance and stimulate the immune response. They also have other properties such as; tolerance to acid and bile salts, adherence to gastrointestinal cells for colonization, resistance to antibiotics and ß-galactosidase acitivity.The properties of probiotic products are determined by the characteristics of the microorganisms they contain. For that reason, isolation and characterization of new strains having probiotic properties is an important issue. New strains are generally isolated from their natural habitats which are fermented dairy products such as kefir.In order to exert beneficial health affects in the digestive system, commercial probiotic products should contain adequate numbers of viable cells. Probiotic microorganisms should protect their viability during their shelf storage. Therefore, the viability of probiotics is especially important for food manufacturers that search for new probiotic strains with good survival and stability properties upon storage.In this study, probiotic microorganisms were isolated from traditional kefir grains known as a `complex probiotic?. The isolates were firstly identified using biochemical tests, then the putative species belonging to `Lactobacillus acidophilus group? were identified with 16S rRNA gene sequencing. Analysis of sequencing resulted in differentiation of ?L. acidophilus group? organisms, namely L. amylovorus and L. acidophilus. Moreover, typing of commercial and traditional L. acidophilus strains and L. amylovorus strains were performed with RAPD-PCR by using primer M13. While several L. acidophilus strains showed different RAPD fingerprints most of the L. acidophilus and L. amylovorus strains could not be differentiated due to high similarity of their RAPD fingerprints. Following identification, survival of these isolates in probiotic yogurt preparations were investigated and compared to the survival of commercial probiotics.Consequently, although the survival of kefir grain isolates were less than commercial probiotics, they sustained the minimum recommended level for probiotics (106 cfu/ml) during cold storage. Such level of survival makes them considerably good candidates to be used as commercial probiotic cultures.