Kovancılar (Elazığ) ilçesinin yerel zemin koşullarına göre depremselliğinin incelenmesi
Investigation of earthquake conditions according to the local soil conditions of Kovancılar (Elazığ) district
  1. Tez No: 845821
  2. Yazar: HİLAL BAŞARIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETİŞ BÜLENT SÖNMEZER, DOÇ. DR. MURAT ÇELİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sismik olarak aktif bölgelerde, depreme dayanıklı yapı tasarımı için yerel zemin tabakasının dinamik özeliklerinin belirlenmesi önemli bir sorundur. Bu çalışmada sismik aktivitelerin hala meydana geldiği, Doğu Anadolu Fay Zonuna (DAFZ) yaklaşık 5 km'lik bir mesafede bulunan Kovancılar (Elazığ) ilçe merkezinin dinamik zemin özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla bölgede 28 adet sondaj ve 20 adet çok kanallı yüzey dalgası (MASW) testlerinden yararlanılarak, 1-D eşdeğer lineer zemin davranış analizi yapılmıştır. Çalışma alanı için yapılan olasılıksal sismik tehlike analizi sonucunda, 50 yılda %10 aşılma ihtimaline göre meydana gelme olasılığı olan deprem büyüklüğü Mw= 7.9 olarak belirlenmiştir. Farklı azalım ilişkileri kullanılarak çalışma alanının ana kaya seviyesi için hedef spektrum belirlenmiştir. Bu hedef spektrum ile ölçekli 11 farklı deprem kaydı kullanılarak, farklı lokasyonlardaki sondajlardan elde edilen zemin profilleri üzerinde SHAKE2000 yazılımı ile 1D eşdeğer lineer zemin tepki analizi gerçekleştirilmiştir. Zemin tepki analizleri sonucunda, çalışma alanının zemin büyütmesi, zemin hakim periyodu, pik yer ivmesi ve 0,2-1 s periyotlu spektral ivmeler elde edilmiştir. Sondaj loğlarından 3 farklı zemini temsil eden SK-13, SK-19 ve SK-26 nolu sondaj profillerinin ortalama yüzey ivme spektrumu, Türkiye Deprem Yönetmeliği (2018), ve Eurocode-8 dizayn spektrumları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Kovancılar ilçesinde PGA değerlerinin 0,41-0,68 g aralığında değiştiği ve maksimum ivmelerin alüvyonlu zeminlerin yaygın olduğu bölgelerde görüldüğü belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre Kovancılar ilçesinin kuzey bölgelerinde çok katlı binalara, güneydoğu ve kuzey doğu bölgelerinde ise az katlı binalara uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In seismically active regions, determining the dynamic properties of the local soil layer is an important problem for earthquake-resistant building design. In this study, the dynamic soil characteristics of Kovancılar (Elazığ) district center, located approximately 5 km away from the Eastern Anatolian Fault Zone (EAFZ), where seismic activities still occur, were investigated. For this purpose, 28 drillings and 20 multi-channel surface wave (MASW) tests were used in the region and a 1-D equivalent linear soil response analysis was performed. As a result of the probabilistic seismic hazard analysis conducted for the study area, the earthquake magnitude that is likely to occur based on a 10% probability of exceedance in 50 years was determined as Mw = 7.9. The target spectrum was determined for the bedrock level of the study area by using different attenuation relationships. Using 11 different earthquake records scaled with this target spectrum, 1D equivalent linear ground response analysis was performed with SHAKE2000 software on the ground profiles obtained from drillings in different locations. As a result of ground response analyses, ground magnification of the study area, ground dominant period, peak ground acceleration and spectral accelerations with a period of 0.2-1 s were obtained. From the drilling logs, borehole numbers SK-13, SK-19 and SK-26, representing 3 different soils The average surface acceleration spectrum of the profiles was compared with the Turkish Earthquake Regulation (2018) and Eurocode-8 design spectra. According to the results obtained, it was determined that PGA values in Kovancılar district varied between 0.41-0.68 g and maximum accelerations were seen in regions where alluvial soils were common. According to the data obtained, it has been determined that Kovancılar district is suitable for multi-storey buildings in the northern regions and low-rise buildings in the southeast and north-east regions.