Sosyo-kültürel yapı içindeki değerler, inançlar ve toplumsal değişme çerçevesinde Yarımca köyü
  1. Tez No: 12477
  2. Yazar: SEVGİ SUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Araştırmamızda Elazığ ili, Palu ilçesine bağlı Yarımca Köyü 'nün değerler, inançlar ve tutumlar açısından sosyal gelişme dinamiğini inceledik. Bunu yaparkende hala varlı ğını sürdüren dini pratik ve inanışların, İslam öncesi es ki Türk dinindeki izlerini ve benzerliklerini bulmaya çalış tık. Çoğu zaman dini inanış ve tutumlar sosyal değişmeye ket vuracak bir kimliğe bürünmekte, yürürlükte olan davranış ve yaşam tarzlarına etkide bulunmaktadır. Bunun yanısıra Yarımca Köyü 'nün bir Zaza köyü olması da araştırmanın orjinalliğni ön plana çıkartmıştır. Çünkü Zaza kültürü- hala aydınlatılmayan pek çok unsuru bünyesin de taşımaktadır. Sonuç olarak Yarımca Köyü'ndeki pek çok inanış ve değer islam öncesi dinin izlerini taşımaktadır, yapıyı meydana getiren değer, tutum ve inanç yelpazesi sosyo-kültürel yapıya esas şeklini vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the dynamics of social change of the Yarimca village of Kovancilar town of Elazig province was investigated with respect to social values, beliefs, and attitudes. It was also tried to find the existing religion praties and beliefs and the signs of ancient Turkish religions and its familiarities with the existing customs. The religious beliefs and attitutes can many times influence the social change and effect the existing social behaviours and life styles. Apart from that the case of Zaza village also increses the significance of this investigation since the culture of Zaza village have many features, which are yet to be enlightened. In summary, many beliefs and social values of Yarimca Village still carry the signs of pre-islamic era and the social-cultural structure is shapped by the all these values, attidutes and beliefs.