İlköğretim kurumları müzik dersi programında geleneksel Türk Sanat Müziği müfredatı üzerine bir çalışma
A Study on the convertional Turkish art music curriculum in the music subject prgramme at comprehensive schools
- Tez No: 84586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLKÖĞRETİM KURUMLARI MÜZİK DERSİ PROGRAMI'NDA GELENEKSEL TÜRK SANAT MÜZİĞİ MÜFREDATI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Timuçin ÇEVİKOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Yusuf AKBULUT 1999, 82 Sayfa Jüri : Prof. M.Salih ERGAN Doç. Yusuf AKBULUT Yrd. Doç. Hamit ÖNAL Bu çalışmada, öncelikle müziğin ve müzik eğitiminin işlevleri ele alınmış, Türkiye'de Okul Müzik Eğitimi programlarında GTSM öğretimine ilişkin tarihsel gelişim incelenmiş, GTSM'nin Okul Müzik Eğitimi 'nde kullanılması ile ilgili yasalar ve çeşitli görüşler irdelenmiştir. Daha sonra İlköğretim Kurumlarında GTSM öğretiminin bugünkü durumunu ortaya koymak amacıyla, halen yürürlükte olan İlköğretim Kurumlan Müzik Dersi Programı ve bu programa uygun olarak hazırlanıp, MEB 'lığınca okullarda okutulmak üzere seçilen ders kitaplarının tümü, GTSM öğretimi yönünden incelemeye alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Geleneksel Türk Sanat Müziği, İlköğretim Kurumlarında Müzik, Müzik Eğitimi, Türkiye'de Okul Müzik Eğitimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis A STUDY ON THE CONVENTIONAL TURKISH ART MUSIC CURRICULUM IN THE MUSIC SUBJECT PROGRAMME AT COMPREHENSIVE SCHOOLS Timuçin ÇEVTKO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Music Education Supervisor : Assoc. Prof. Yusuf AKBULUT 1999, 82 Page Jury : Prof. M. Salih ERGAN Assoc. Prof. Yusuf AKBULUT Assist. Prof. Hamit ÖNAL In this study, firstly the functions of music and musical education has been taken up, the historical progress related to the teaching of the Conventional Turkish Art Music in the musical education programmes in schools of Turkey has been investigated, the laws and various views about the use of the Conventional Turkish Art Music in the musical education in schools has been studied. Then, in order to put forward the present situation of the teaching of the Conventional Turkish Art Music at comprehensive schools, the music subject programme in these institutions which is at present in progress and, all the school books about music which were prepared convenient to this programme chosen by the Ministry of National Education in order to be taught in schools have been taken into investigation with aspect of the teaching of the Conventional Turkish Art Music. Key Words : Conventional Turkish Art Music, Music at Comprehensive Schools, Musical Education in Schools of Turkey.