g ve aşırı ince yapı tensörlerinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of g and hyperfine structure tensors
  1. Tez No: 84587
  2. Yazar: TUNCAY DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi g ve AŞIRI İNCE YAPI TENSÖRLERİNİN DENEYSEL OLARAK BELİRLENMESİ Tuncay DELİGÖZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ayhan ÖZMEN 1999, Sayfa: 54.İmi : Prof. Dr. Hüseyin YÜKSEL Yrd. Doç. Dr. Ayhan ÖZMEN Yrd. Doç. Dr. Ahmet SARI KOÇ Bu çalışmada FSR de rastlanan spektroskopik yarılma ve aşırı ince yapı tensörleri, i> ve /l, ayrıntılarıyla incelenerek özellikleri tartışılmıştır. g ve A tensörlerinin birinin veya her ikisinin izotropik olması ve olmaması hallerinde bu tensörlerin elemanlarını bulmak için ölçümün nasıl yapılması gerektiği ve hesapların nasıl yapılacağı ayrıntılarıyla tartışılmış ve alınmış spektrum üzerinde ölçümler yapılarak hesaplamalar sonuçlandırılmıştır. g-faktörü paramanyetik merkezdeki çiftlenmemiş elektronun hem spin hem de yörüngesinden gelen katkılar yüzünden farklı değerler alır. ESR spektrumlarınm çoğumla merkeze göre simetrik birçok çizgiler bulunur. Spektrumdaki bu yapı çiftlenmemiş elektronla çekirdek manyetik momentinin etkileşmesinden doğan aşırı ince yapının belirlenmesi ve hesaplanması verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: FSR, g çarpanı, aşırı ince yapı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis EXPERIMENTAL DETERMINATION OF g AND HYPERFINE STRUCTURE TENSORS Tuncay DELİGÖZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Physichs Supervisor: Assl. Prof. Ayhan ÖZMEN 1999. Page: 54 Jury: Prof. Dr. Hüseyin YÜKSEL Yrd. Doç. Dr. Ayhan ÖZMEN Yrd. Doç. Dr. Ahmet SARI KOÇ In this work, the spectroscopic spliting and hypcrfine tensor, # an A, found in ESR have been studied in details and their properties have been discussed extensively. It has been discussed how experimental procedure and theoretical calcinations should be carried out to determine the element of these tensors for the case in which one or both of # and A tensors are isotropic. It has been calculated the results of the spectra that is takes experimentally.,«,» -factor has different rallies because of the contributions comes from either spin or orbital of unpaired electron in paramagnetic center. The most of ESR scpectra have several symmetric spectral lines about the center of spectra this structure of spectrum has been found to be come from the interaction between unpaired electron and magnetic dipolc moment of nucleus. This structure is so called "hyperfine structure'* KEYWORDS: Electron Spin Resonance, Hypcrfine Structure, g Factor