İnfertilitede serum tiyol/ disülfid homeostazının ve iskemi modifiye albumin(İMA) düzeylerinin rolü
The role of serum thiol / disulfide homeostases and ischemia modified albumin (İMA) levels in infertility
  1. Tez No: 646735
  2. Yazar: ÖZLEM DAĞSALGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAHA ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: İnsan metabolizmasındaki günlük gelişen olaylar neticesinde fizyolojik olarak üretilen Serbest Oksijen radikalleri hücre içi ve hücre dışındaki antioksidan tepkimeler neticesinde dengede tutulmaktadır. Bu dengenin oksidan maddelerin lehine olacak şekilde bozulması ve antioksidan maddelerin vereceği cevap için yetersiz kalmasının meydana getirdiği etkiye Oksidatif Stres denir. Vücutta bu dengeyi korumaya çalışan antioksidanların tamamı Tiyol olarak adlandırılır. Organizmada artan oksidanlarla tiyoller arasında disülfid bağları oluşur. Oksidatif stres azaldığında disülfid bağları tekrar tiyole indirgenebilir ve böylelikle tiyol-disülfid dengesi kurulmuş olur. Oksidatif stresten sorumlu serbest oksijen radikalleri serum albümin yapısında değişikliklere neden olur ve albüminin ağır metal bağlama kapasitesi azalır. Bu albümine iskemi modifiye albümin (İMA) adı verilmiştir. Son yıllarda İMA düzeyinin birçok hastalıkta yükseldiği kanıtlanmıştır. Çalışmamızda çağımızın önemli sorunlarından biri olan açıklanabilen ve açıklanamayan nedenler zemininde gelişen İnfertil hasta grupları arasında dinamik tiyol/disülfid homeostazisinin ve iskemi modifiye albümin (İMA) düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: İnfertilite nedeni ile İVF ünitemizce takibe alınan 111 infertil ve 42 sağlıklı kadın gönüllü çalışmaya dâhil edildi. Hastalardan tedaviye başlamadan önce venöz kan örnekleri alınarak plazma total tiyol, native tiyol ve disülfid seviyeleri Erel ve Neşelioğlu tarafından tanımlanan yöntem ile ölçüldü ve disülfit/nativ tiyol, disülfit/total tiyol, nativ tiyol/total tiyol oranları da hesaplama yöntemi ile elde edildi. İMA düzeyi albümin kobalt bağlama testi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Free Oxygen radicals produced physiologically as a result of the daily events in human metabolism are kept in balance as a result of intracellular and extracellular antioxidant reactions. The effect of the deterioration of this balance in favor of oxidant substances and the insufficiency of antioxidant substances for their response is called Oxidative Stress. All of the antioxidants that try to maintain this balance in the body are called Thiol. Disulfide bonds are formed between thiols and increased oxidants in the organism. When oxidative stress is reduced, disulfide bonds can be reduced back to thiol, thus establishing a thiol-disulfide balance. Free oxygen radicals responsible for oxidative stress cause changes in serum albumin structure and heavy metal binding capacity of albumin decreases. This albumin is called ischemia modified albumin (IMA). In recent years, it has been proven that IMA level increases in many diseases. In our study, it was aimed to examine dynamic thiol / disulfide homeostasis and ischemia modified albumin (IMA) level among infertile patient groups, which are one of the important problems of our age, which develop on the basis of unexplained and unexplained causes. Method: 111 infertile and 42 healthy volunteers who were followed up by our IVF unit due to infertility were included in the study. Before starting the treatment, venous blood samples were taken from the patients and plasma total thiol, native thiol and disulfide levels were measured with the method described by Erel and Neşelioğlu, and the disulfide / native thiol, disulfide / total thiol, native thiol / total thiol ratios were also obtained by the calculation method. IMA level was measured with the albumin cobalt binding test.