Tiroid fonksiyon bozukluğunun serum sistatin C ve kreatinin düzeylerine etkileri
The effects of thyroid dysfunction on levels of serum cystatin C and creatinine
  1. Tez No: 845868
  2. Yazar: HASAN ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET RIZA URAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sistatin C bütün çekirdekli hücrelerde sabit bir hızda sentezlenen, böbrek glomerüllerinden serbestçe süzülen ve hemen tamamı proksimal tübüllerde reabsorbe ve katabolize edilen bir sistein proteinaz inhibitörüdür. Bu yüzden sistatin C'nin serum konsantrasyonları, serum kreatinin konsantrasyonuna kıyasla GFR için daha güvenilir, özgül ve duyarlı bir göstergedir. Önemli bir toplum sağlığı problemi olan tiroid hastalıklarında böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kreatinin ve sistatin C testlerinin kullanılabilirliğini göstermek amacıyla bu çalışma planlandı. Bu çalışma ile hipotiroidi ve hipertiroidi hastalarında tedavi öncesinde ve tedavi sonrası ötiroid durumda ölçülen sistatin C ve kreatinin düzeylerindeki değişimler karşılaştırıldı. Çalışmaya yeni tanı konmuş ve daha önce tedavi görmemiş 31 hipertiroidi ve 29 hipotiroidi hastası ile 29 kişilik sağlıklı kontrol grubu alındı. Hipertiroidi hastalarına metimazol, hipotiroidi hastalarına L-tiroksin tedavisi verilerek ötiroid duruma gelene kadar takip edildi. Yeni tanı anında ve tedavi sonrası ötiroid hale geldikleri zamanda olmak üzere iki kez FT3, FT4, TSH, sistatin C, kreatinin testleri çalışıldı. Sistatin C ve kreatinin düzeylerinde başlangıca göre değişim karşılaştırıldı. Hipertiroidi hasta grubunda yeni tanı anında serum sistatin C düzeyleri kontrol grubuna göre belirgin olarak daha yüksekti (p0,05). Hipertiroidi tedavisinden sonra, sistatin C'de ortalama %23 azalış, kreatininde ortalama %24 artış saptandı. Hipotiroidi tedavisinden sonra ise, sistatin C'de ortalama %12 artış, kreatininde ortalama %11 azalış saptandı. Bu çalışma sonucunda; tiroid fonksiyon bozukluklarının serum kreatinin ve sistatin C düzeylerini belirgin olarak etkilediği kanısına varıldı. Bu sonuçlara göre; böbrek fonksiyon belirteci olarak sistatin C ya da kreatinin kullanıldığında tiroid disfonksiyonunun bozucu etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Tiroid fonksiyon bozukluklarının serum sistatin C ve kreatinin düzeyleri üzerine olan etkilerinin klinisyen tarafından bilinmesi gereksiz araştırma ve masrafı önlemek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Cystatin C is a cysteine proteinase inhibitor, which is synthesized at a fixed rate in all nucleated cells, freely filtered through kidney glomerules and almost completely reabsorbed and catabolized in the proximal tubules. Therefore, Serum concentrates of cystatin C are more reliable, specific and sensitive indicator for GFR, in comparison with serum creatinine concentrates. This study is planned for the purpose of pointing out the utility of creatinine and cystatin C tests in evaluating the kidney functions during thyroid diseases, which are important community health problems. In this study, variations on levels of cystatin C and creatinine are compared, which were measured with hypothyroid and hyperthyroid patients before the treatment and euthyroid status after the treatment. In this study 31 hyperthyroid patients and 29 hypothyroid patients selected as samples, who were already diagnosed but not treated yet, and 29 healthy people as test sample. For hyperthyroid patients methymazol treatment applied and for hypothyroid patients L-thyroxine treatment applied and these are followed until otiroid status. FT3, FT4, TSH, cystatin C and creatinine tests are exercised two times, one at diagnosis phase and one after treatment when they reached euthyroid status. Evolution of cystatin C and creatinine levels against beginning level were compared. In hyperthyroid patients sample, the serum cystatin C levels at diagnosis stage were clearly higher than the test sample (p0,05). After hyperthyroid treatment, 23% decrease in sistatin C level on the average and 24% increase in creatin level on the average were determined. After hypothyroid treatment, 12% increase in cystatin C level on the average and 11% decrease in creatinine level on the average were determined. As a result of this study,“thyroid dysfunction affects the serum creatin and cystatin C levels significantly”conclusion was reached. According to these results; when cystatin C or creatinine is used as kidney function identifier, disruptive effects of thyroid dysfunction need to be taken into consideration. Knowledge of clinician about the effects of thyroid dysfunction on levels of serum cystatin C and creatinine is important to prevent from unnecessary investigations and costs.