Bir eğitim ve araştırma hastanesindeki adrenal insidentalomalı olguların retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evaluation of cases with adrenal incidentalomas in a training and research hospital
- Tez No: 845878
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT BAHÇECİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Görüntüleme yöntemlerinin yaygın kullanımı adrenal bezlerde insidental kitlelerin keşfinde bir artışa yol açmıştır. Bu insidentalomaların büyük kısmının fonksiyon göstermeyen benign adenomlar olmasına rağmen artan prevalansı tanı ve tedavi için sorun teşkil etmektedir. İnsidentalomalı bütün hastalara 1 mg deksametazon supresyon testi ve plazma ya da idrar serbest metanefrinlerinin ölçümü yapılmalıdır. Hipertansiyonu olan hastalarda ayrıca serum potasyum ve plazma aldosteron konsantrasyonu/plazma renin aktivitesi oranı ölçümü yapılmalıdır. Feokromositomanın biyokimyasal kanıtı olan bütün hastalara cerrahi uygulanmalıdır. Subklinik kortizol sekrete eden adrenal kortikal adenomlu hastaların yönetiminde cerrahi ya da cerrahi olmayan yaklaşımın üstünlüğünü gösteren veriler yetersizdir. Özet olarak, bugünkü klinik uygulamada adrenal insidentalomaların artan sıklıkla tanı aldığı ve bu kitlelerin değerlendirmesinde dikkatli ve sistemli bir yaklaşım denenmesi gerektiğini söylemek isteriz. Bu tümörleri benign ve nonsekretuar ya da malign/hormon aktif olarak sınıflandırmak için hormonal çalışmalar ve görüntüleme teknikleri esastır. Hipersekretuar durum olsun olmasın büyük ve kuşkulu kitlelerin cerrahi olarak çıkarılması zorunludur, fakat hormonal olarak inaktif ve daha küçük boyuttaki kitleler ilerleyen dönemde durumdaki herhangi bir potansiyel değişikliği belirlemek için dikkatli takip gerektirir. Kanıta dayalı verilerin azlığı iyi tasarlanmış ileriye dönük çalışmalara olan ihtiyacı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of imaging procedures has led to an increased discovery of incidental masses in the adrenal glands. Although the majority of these incidentaloma's are non-functioning benign adenoma's but their increased prevalence poses a diagnostic and therapeutic challenge. All patients with an incidentaloma should have a 1-mg dexamethasone suppression test and a measurement of plasma or urine free metanephrines. Patients with hypertension should also undergo measurement of serum potassium and plasma aldosterone concentration/plasma renin activity ratio. All patients with biochemical evidence of pheochromocytoma should undergo surgery. Data are insufficient to indicate the superiority of a surgical or nonsurgical approach to manage patients with subclinical cortisol-secreting adrenal cortical adenomas. In summary, we would say that as adrenal incidentalomas are diagnosed with increasing frequency in present day clinical practise and a careful and methodical approach should be attempted in evaluation of these masses. Hormonal studies and imaging techniques are essential in categorizing these tumors to be benign and nonsecretory or as malignant/hormonally active. Surgical removal is mandatory in large and suspicious masses with or without hypersecretory states but careful follow up is needed for masses of smaller size and those which are hormonally inactive to detect any potential change of status in the future period. The paucity of evidence-based data propounds the need for well-designed prospective studies.