Sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve oyun dersinde karşılaştıkları sorunlar, mesleki yeterlilikleri ve fiziki etkinlik kartlarının uygulamadaki etkinliğine dair öğretmen görüşleri
Problems encountered by classroom teachers in physical education andgames lessons, their professional competencies, and teacher opinions on the effectiveness of physical activity cards in practice
- Tez No: 845894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL POLATCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve oyun derslerinde karşılaştıkları sorunları, mesleki yeterliliklerini ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Fiziki Etkinlik Kartları'nın kullanımının etkinliğini ele almaktadır. Çalışma aynı zamanda öğretmenlerin bu derslerdeki beklenti, algı ve ihtiyaçlarını değerlendirmektedir. Özellikle, sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve oyun derslerindeki pedagojik bilgi ve beceri eksikliklerine odaklanmaktadır. Ayrıca, bu derslerin genellikle“serbest zaman”olarak görülmesi ve öğretmenlerin Fiziki Etkinlik Kartları'nı nasıl ve ne ölçüde kullandıkları incelenmektedir. Çalışma, eğitim politikalarının ve öğretmen eğitiminin daha etkili şekillendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the problems encountered by classroom teachers in physical education and game lessons, their professional competencies, and the effectiveness of the use of Physical Activity Cards prepared by the Ministry of National Education. The study also evaluates teachers' expectations, perceptions and needs in these courses. In particular, it focuses on classroom teachers' deficiencies in pedagogical knowledge and skills in physical education and game lessons. In addition, it is examined that these lessons are generally seen as“free time”and how and to what extent teachers use Physical Activity Cards. The study aims to contribute to shaping education policies and teacher education more effectively.