Berberis crataegina DC.'nin meyve ekstraktının, pan-aurora kinaz inhibitörü AT9283 ile birlikte MCF-7 ve huvec hücre hatlarında sitotoksisite, hücre döngüsü ve apoptoz üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Berberis crataegina DC. fruit extract with pan-aurora kinase inhibitor AT9283 on cytotoxicity, cell cycle and apoptosis in MCF-7 and huvec cell lines
  1. Tez No: 845911
  2. Yazar: GÜLSEREN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Genetik, Moleküler Tıp, Bioengineering, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada meme kanseri hızla artmakta ve kadın ölümlerinin başlıca sebebi haline gelmektedir. Kanserin tedavisinde kullanılan kimyasal ilaçların ciddi yan etkilere neden olmaları ve tedavinin ileri dozlarında ilaçlara karşı çoklu direnç gelişimi nedeniyle alternatif yeni sitotoksik ajanların belirlenmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bitkiler ilk çağlardan itibaren insanların merak konusu olup birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. İçeriklerinde bulundurdukları fenolik bileşikler sayesinde hastalık etmenlerinin hafifletilmesi ya da tamamen yok edilmesi adına birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalar kanserli hücrelerde hücre döngüsü düzenleyicilerinin sıklıkla ekspresyon seviyelerinin değiştiğini göstermiştir. Bu durum hücre döngüsünün doğru işleyişinin kanserin önlenmesindeki önemini ortaya koymaktadır. Hücre döngüsünde görevli Aurora kinazların (AK) kanserlerde aşırı eksprese olduğu son yıllardaki çalışmalarla gösterilmiştir. Bu yüzden AK'ın kanser tedavisinde moleküler hedef olabileceği düşünülmüş ve inhibitörler geliştirilmiştir. AT9283 olarak adlandırılan Aurora kinaz inhibitörü hem Aurora A hem de Aurora B kinazları hedefleyen birkaç küçük moleküllü inhibitördür. Bu çalışmada Kayseri bölgesine ait Berberis crataegina DC. meyve ekstresinin meme kanseri hücrelerine sitotoksik etkisi ve Aurorakinaz inhibitörü AT9283 ile kombine etkisi araştırılmıştır. Aynı zamanda Bax, Bcl-2, Kaspas-3, Kaspas-8 ve Kaspas-9 gen ekspresyonlarının seviyesi kıyaslanarak Berberis crataegina DC. meyve ekstresinin tek başına ve Aurora kinaz inhibitörü AT9283 ile kombine etkisi gösterilmiştir. Berberis crataegina DC. meyve ekstresinin, MCF-7 hücre hattının proliferasyonunu inhibe etme kabiliyeti doza bağlı bir şekilde görülmüştür. Berberis crataegina DC.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is increasing rapidly all over the world, as in our country, and is becoming the leading cause of female death. Studies are continuing to identify alternative new cytotoxic agents due to the fact that chemical drugs used in the treatment of cancer cause serious side effects and the development of multiple resistance to drugs in advanced doses of treatment. Plants have been a subject of curiosity for people since ancient times and have been used in the treatment of many diseases. Many studies have been carried out to alleviate or completely eliminate disease factors thanks to the phenolic compounds they contain. Studies have shown that the expression levels of cell cycle regulators frequently change in cancerous cells. This reveals the importance of the correct functioning of the cell cycle in preventing cancer. Recent studies have shown that Aurora kinases (AK), which are involved in the cell cycle, are overexpressed in cancers. Therefore, it was thought that AK could be a molecular target in cancer treatment and inhibitors were developed. Aurora kinase inhibitor, called AT9283, is a small molecule inhibitor that targets both Aurora A and Aurora B kinases. In this study, the cytotoxic effect of Berberis crataegina DC. fruit extract from Kayseri region on breast cancer cells and its combined effect with Aurora kinase inhibitor AT9283 were investigated. At the same time, the effect of Berberis crataegina DC. fruit extract alone and combined with Aurora kinase inhibitor AT9283 was demonstrated by comparing the levels of Bax, Bcl-2, Caspas-3, Caspas-8 and Caspas-9 gene expressions. The ability of Berberis crataegina DC. fruit extract to inhibit the proliferation of the MCF-7 cell line appeared in a dose-dependent manner. Berberis crataegina DC.