The story of trailer and its effective actors; as a mobile home case
Bir mobil ev örneği olarak karavanın hikayesi ve etkili aktörler
- Tez No: 845912
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Tarih, Architecture, Sociology, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bir mekan örneği olarak“konut”, kullanıcı örneği olarak“insan”ile ilişkilidir. Bu ilişki sonucunda“ev/yuva”ortaya çıkar ve ilişki devam ettikçe, ev de yaşamaya devam eder. Bu araştırmada, bu ilişkinin seri üretilmiş mobil ev örneği olan karavanlarda nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. Karavanların minimal boyutları, mobil ve seri üretilmiş olması, kullanıcının geleneksel ev ile kurduğu ilişkiden farklılaşmıştır. Bu ilişkiyi doğru okuyabilmek için, karavanın doğduğu ve geliştiği yer olan Amerika'daki karavan tarihi araştırılmış ve dönemin sosyolojik bağlamıyla birlikte anlatılmıştır. Karavan, tarih boyunca dönemin kritik olaylarıyla ilişkili olarak büyük dönüşümler geçirmiştir ve şimdiki formuna ulaşmıştır. Bu etkilerin dönemdeki yansımalarını ve mekan ile ilişkisini daha detaylı analiz edebilmek için karavan tarihi dört bölüme ayrılmıştır. Bunlar, vagon dönemi, Ford T sonrası dönem, 2. Dünya Savaşı sonrası mobil ev dönemi ve teknoloji sonrası RV dönemidir. Karavan, küçük ve büyük ölçekte birçok dönüşüm geçirmiştir. Araştırmada, bu dönüşümlere sebep olan aktörler, birey, kültürel etki ve kriz olarak tanımlanmış ve bunun üzerinden mekan – insan – kriz etki ilişkisi sorgulanmıştır. Burada, karavan, bir mekan örneği olarak değerlendirilmiştir. Bu bulgulardan yola çıkarak, mekanın oluşması ve dönüşmesi için gerekli olan özellikler tartışılmış ve gelecekle ilgili spekülasyonlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
“House”is example of a place, while“person”exemplifies a user. The relationship between the two entities culminates in the creation of a“home,”which persists as long as the relationship endures. This study seeks to explore the nature of this relationship in the context of trailers, which serve as examples of mass-produced mobile homes. The trailer's features, such as mobility, minimalism, and mass-production, set it apart from traditional houses with respect to the user's relationship. A comprehensive perspective has been obtained by delving into the trailer's lifelong history and examining it within the sociological context of different periods.The study is confined to the United States, where trailers were born and evolved. The trailer has undergone several transformations over time, responding to the critical impacts of the era and reaching its present form. The study is divided into four sections, each covering a distinct period in history: the wagon era, the post-Ford T era, the post-World War II mobile home era, and the post-technology RV era. The trailer has undergone both minor and significant transformations, with individual actors, cultural influences, and crises identified as the primary drivers of these changes. In conclusion, the relationship between place, people, and crisis is questioned. In this study, the trailer is regarded as a case of place, and the necessary attributes for creating and transforming a place is discussed. Finally, speculation on the future is made based on the findings.