The Turkish-Syrian relations and the role of water in the light of recent rapprochement
Türkiye-Suriye ilişkileri ve son yakınlaşmalar ışığında suyun rolü
- Tez No: 845917
- Danışmanlar: PROF. DR. JAN SELBY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
2000'li yıllarda, eski düşmanlar olan Türkiye ve Suriye, ikili ilişkilerde dikkate değer bir yakınlaşma gerçekleştirebildi. Bu bağlamda iki ülke arasındaki tartışmalı konular çözüldü ya da güvenlikle ilgili önemleri azaltıldı. Türkiye ile Suriye arasındaki ikili ilişkilerdeki bu kayda değer değişimi nasıl açıklayabiliriz? Bu makale, ikili ilişkilerdeki bu önemli dönüşümü, on yıllardır ikili ilişkilerin önündeki en büyük engellerden birini oluşturan su anlaşmazlıklarını özel olarak ele alarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, güvenlikleştirme teorisi ve bu teorinin su uyuşmazlıklarına uygulamaları ve bölgesel devletlerarası ilişkilere yansımalarından yola çıkarak, gergin ilişkiler sırasında bölgesel meselelerin taraflarca iç düzeyde güvenlikleştirildiğini ve bunun da bölgesel ilişkilerde istikrarsız bir barışa yol açtığını savunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, 2000'li yıllarda Türkiye ve Suriye, bölgesel ilişkilerde ilk yumuşamayı gerçekleştirebilecekleri uygun bir ortam buldular. Böylelikle yerel, bölgesel ve uluslararası düzeyde yaşanan önemli dönüşümler sonucunda her iki tarafça da yerel düzeyde güvenlik dışılaştırma süreçlerinin ilk adımları atılmaya başlanmıştır. Ayrıca, iki ülke arasındaki yumuşuma süreçlerinin neticesinde meydana gelen olumlu ortam devam ettiğinden,taraflar ilişkilerini yeniden değerlendirme imkanına sahip olmuşlar ve önceki dönemlerde güvenlikleştirme bağlamında ele aldıkları konuları güvenlik dışılaştırabilmişlerdir.İlişkilerdeki bu değişim, devletler arası ilişkilerde tarafların karşılıklı güven ve yapıcı ilişkiler kurduğu istikrarlı bir barışla da sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the 2000s, Turkey and Syria, old enemies, could realise a remarkable rapprochement in bilateral relations. Either disputed issues have been resolved, or their importance was downgraded concerning security. How might we explain this noteworthy change in bilateral relations between Turkey and Syria? This article seeks to analyse this significant transformation in bilateral relations through specifically considering the water disputes, which had constituted one of the major obstacles to bilateral relations for decades. Upon drawing the securitisation theory and its applications to water disputes and its reflections at regional inter-state relations, this study argues that during tense relations regional issues have been securitised by the parties to one another at domestic levels, which led to an unstable peace in regional relations. From this perspective, during 2000s Turkey and Syria found a suitable environment in which they could realise an initial detente in regional relations. Thus, as a result of significant transformations at domestic, regional and international levels, first steps of de-securitisation processes at domestic level started to be taken by both parties. Further, since the positive environment has sustained, the parties reassessed their relations which led further de-securitisation processes of formerly securitised issues by the parties to one another at the domestic level. This shift in relations also resulted in a stable peace in inter-state relations where parties constructed a mutual trust and constructive relations.