Ardahan ilinde üretilen propolislerin kalite kriterlerinin incelenmesi
Investigation of quality criteria of propolis produced in Ardahan province
- Tez No: 845916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÖVŞEN GULİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ardahan il geneli temiz su kaynakları, kirlilikten uzak toprakları, geniş mera alanları ve zengin bitki örtüsüne sahip olmasıyla birlikte, Kafkas bal arısının doğal yaşam alanı ve gen kaynağı konumunda olması ve diğer bal arılarına nisbeten propolis toplama eğiliminin yüksek olması nedeniyle Ardahan yöresinin propolislerinin kimyasal ve fiziksel içerik yönünden kalite kriterlerinin incelenmesi oldukça önemlidir. Ardahan yöresi propolis ekstraktlarının nem, balsam, toplam fenolik madde miktarı (TFM), toplam flavonoid madde miktarı (TFMM), ve propolisin içeriğinde bulunan fenolik bileşikler tespit edilmiştir. Bu çalışmada Ardahan il merkezi ve ilçelerinden toplanan propolislerin kalite kriterleri incelenmiştir. Bu doğrultuda bu bölgedeki 6 lokasyonda bulunan arıcılardan propolis numuneleri toplanmıştır. Toplanan propolislerin nem değerlerinin %1,9 ile %3, balsamik madde miktarı değerlerinin %29,20 ile %36,10, vaks değerinin %26,30 ile %42,30, TFM miktarının 60,31 ile 105,05 mg GAE/g, TFMM miktarların 5,19- 22,17 mg QUE/g, toplam antioksidan kapasitesinin 406 ile 650 µMFeSO4.7H2O/g arasında değiştiği tespit edilmiştir. Bütün propolis özütlerinde kafeik asit, p-kumarik asit, ferulik asit, krisin, pinosembrin, t-sinnamik asit, fenil ester (CAPE) ve kuersetin tespit edilirken, luteolin A1 ve A2 bölgelerinde, apigenin de A4, A5 ve A6 bölgelerinde tespit edilmiştir. Gallik asit, protokatekuik asit, p-OH benzoik asit, epikateşin, klorojenik, şiringik asit, m-OH benzoik asit, rutin, ellagik asit, mrisetin, resveratrol, daidzein, hesperetin, ramnetin, curcumin tespit edilmemiştir. Bu örneklerde tespit edilemeyen fenoliklerin, propolislerin içeriğinde olmadığı anlamına gelmemektedir çünkü bu fenolikler suda çözünen maddeler olduğu için etanolik faza tam olarak geçmemiş olabilir. Bu çalışmada sınırlı bir havza olarak seçilen Ardahan bölgesinden toplanan propolislerin bileşimi ve antioksidan özellikleri arasında büyük farklılıklar tespit edilmemiştir. Bölge propolislerinin önemli fenolik maddelerinden biri pinosembrin olup, krisin, CAPE ve ferulik asit bakımından zengin bir ürün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ardahan has clean water resources, pollution-free lands, wide pasture areas and rich vegetation, the Caucasian honey bee's natural habitat and gene source and the high propolis collection tendency compared to other honey bees. It has been found worth examining the quality and efficiency of its activities. Humidity, balsam, total phenolic substance content (TFM), total flavonoid substance amount (TFMM), amounts and phenolic compounds in propolis content of Ardahan region propolis extract were determined. In this study, the quality criteria of propolis collected from Ardahan province were examined. In this direction, propolis samples were taken from beekeepers in 6 locations in this region. The moisture values of propolis collected in the experimental area were between 1.9% and 3%, the balsamic substance content was between 29.20% and 36.10%, the wax value was 26,30% and 42,30%, the TFM amount was 60,31 to 105,05 mg GAE/g, the TFMM amount was 5 It was determined that ,19- 22.17 mg QUE/g, the total antioxidant capacity ranged between 406 and 650 µMFeSO4.7H2O/g. While caffeic acid, p-coumaric acid, ferulic acid, chrysin, pinosembrin, t-cinnamic acid, phenyl ester (CAPE) and quercetin were detected in all propolis extracts, luteolin was detected in the A1 and A2 regions, and apigenin was detected in the A4, A5 and A6 regions. Gallic acid, protocatechuic acid, p-OH benzoic acid, epicatechin, chlorogenic, syringic acid, m-OH benzoic acid, routine, ellagic acid, myricetin, resveratrol, daidzein, hesperetin, rhamnetin, curcumin were not detected. This does not mean that the phenolics that cannot be detected in the samples are not in the content of propolis, because these polyphenols may not have completely passed into the ethanolic phase since they are water-soluble substances. In this study, no great differences were detected between the composition and antioxidant properties of propolis collected from the Ardahan region, which was selected as a limited basin. One of the important phenolic markers of regional propolis is pinosembrin, and it was determined that it is a product rich in chrysin, caffeic acid phenyl ester (CAPE) and ferulic acid.