Sağlık alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin öz bakım gücü
Unıversıty students studying in the field of health care self care agency
  1. Tez No: 297293
  2. Yazar: ESRA HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma, öz bakım gücünün belirlenmesi amacıyla bir üniversitede sağlık ile ilgili alanda öğrenim gören araştırmaya gönüllü 223 (150 hemşirelik, 73 ebelik) öğrenci ile gerçekleştirildi. Veriler Ocak-Nisan 2011 tarihleri arasında, sosyo-demografik özellikleri belirleyen 12 sorudan oluşan anket formu ve öz bakım gücü ölçeği kullanılarak elde edildi. SPSS programı ile yapılan değerlendirmede tanımlayıcı istatistik metodları, bağımsız örneklem t testi, Kruskal-Wallis ve tukey testi kullanıldı. Öz bakım gücü ölçeğinden hemşirelik bölümü öğrencilerinin 116,38 ± 13,21 puan, ebelik bölümü öğrencilerinin 107,85 ± 11,49 puan aldığı, hemşirelik bölümü öğrencilerinin öz bakım gücü puan ortalamalarının ebelik bölümü öğrencilerinden anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. 24 yaş ve üzeri olan öğrencilerin daha küçük yaş aralığında olan öğrencilere göre, parçalanmış aile yapısına sahip öğrencilerin çekirdek aile yapısına sahip olan öğrencilere göre, anne eğitim düzeyi üniversite ve üstü olan öğrencilerin anne eğitimi düşük olan öğrencilere göre öz bakım gücü ölçeğinden anlamlı derecede daha yüksek puan aldığı belirlendi. Öğrencilerin öğrenim gördüğü sınıfa göre öz bakım gücü ölçeğinden aldıkları puan ortalaması arasında anlamlı bir fark olmadığı saptandı. Öğrencilerin kişisel ihtiyaçlarımı ihmal etmeye meyilli olma konularında öz bakım gücünün azaldığı, kendimi beğeniyorum ve sağlığımın iyi olmasına çaba gösteririm konularına yüksek katılım göstererek bu konularda öz bakım güçlerinin yüksek olduğu belirlendi.Özellikle ebelik bölümünü müfredatlarına sağlığı koruma ve geliştirmeye ilişkin dersin konulması önerilir.
Özet (Çeviri)
Research, was performed with 223 student volunteers (150 nursing, 73 midwifery) who are studying at health-related department of university for in order to determine the agency of self-care.Data were obtained between January and April 2011 with using the questionnaire consisting of 12 question and the scale of socio-demographic characteristics.Diagnostic statistical methods evaluationed with SPSS programme by using independent sample t test, Kruskal-Wallis and Tukey test. Self-care agency scale in the nursing department students scored 116.38 ± 13.21 points and in the midwifery department students scored 116.38 ± 13.21 points and with this results, average score of nursing department students is significantly higher than midwifery department students.Students who are 24 years old and over compared to students with a smaller age range,Students who has bad family compared to students with a normal family and Student's mothers educated at university compared to student's mothers who has low level of education scored significantly higher from the power of self-care scale. According to classes where the students learning, there was no significant difference between their average scores.The students with issues of ?being tendency of neglect my personel needs? the self-care agency decreases and issues of `I like myself and I effort to good at my health? has high level of participation and has higher powers of self-care.Especially suggest to put course of health protection and improving to curriculum of midwifery.