Mandala aktivitesinin jinekolojik onkoloji hastalarında ameliyat sonrası ağrı ve anksiyete düzeylerine etkisi
The effect of mandala activity on postoperative pain and anxiety levels in gynecological oncology patients
- Tez No: 845928
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DEMİR YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ebelik, Midwifery
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma jinekolojik onkoloji hastalarının mandala aktivitesiyle ameliyat sonrasında ağrı, anksiyete düzeyleri ve analjezi kullanımlarına etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü, 2 gruplu, ön test-son test karşılaştırmalı, deneysel olarak tasarlandı. Araştırma 1 Şubat 2023-1 Ağustos 2023 tarihlerinde İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesinin Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Kliniği'nde yatan, açık abdominal histerektomi ameliyatı olan 42 hasta ile yapıldı. Müdahale grubundaki hastalara (n=21) ameliyat sonrası klinikte yattıkları süre boyunca (0-2. günler) günde en az bir kez mandala aktivitesi uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara (n=21) herhangi bir girişim uygulanmadı. Araştırmada Tanıtıcı Bilgi Formu, Visual Analog Skalası (VAS), Durumluk Kaygı Envanteri (STAI-I), Ameliyat Sonrası Dönem Hasta Değerlendirme Formu ve Mandala Aktivitesi Kitapçığı kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 57.90±11.23 bulundu. Grupların bireysel özellikleri ve ameliyat öncesi ağrı düzeyi benzerdi. Kontrol grubunun ameliyat öncesi STAI-I puanı 63.48±5.31 ve müdahale grubunun ameliyat öncesi STAI-I puanı 56.33±7.65 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a randomised controlled, 2-group, pre-test post-test comparative, experimental study to examine the effect of mandala activity on postoperative pain, anxiety levels and analgesia use of gynaecological oncology patients. The study was conducted with 42 patients who underwent open abdominal hysterectomy surgery in the Gynecological Oncology Surgery Clinic of a training and research hospital in Istanbul between 1 February 2023 and 1 August 2023. Patients in the intervention group (n=21) received mandala activity at least once a day during their postoperative hospitalisation (days 0-2). Patients in the control group (n=21) did not receive any intervention. Introductory Information Form, Visual Analogue Scale (VAS), State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I), Postoperative Patient Evaluation Form and Mandala Activity Booklet were used in the study. The mean age of the participants was 57.90±11.23 years. Individual characteristics and preoperative pain level of the groups were similar. The preoperative STAI-I score of the control group was 63.48±5.31 and the preoperative STAI-I score of the intervention group was 56.33±7.65.