Synthesis of some imidazoline derivatives and study of their anti-corrosion efficiency
Bazı imidazolin türevlerinin sentezi ve korozyon önleyici verimliliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 845948
  2. Yazar: MUSTAFA SALEH MAHDI AL-YASIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ USAMA ALİ MUHSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İmidazolin, iki çift bağdan birinin indirgenmesiyle imidazollerden resmi olarak türetilen bir heterosikl sınıfıdır. Üç izomer bilinmektedir, 2-imidazolinler, 3-imidazolinler ve 4-imidazolinler. 2-imidazolinler ve 3-imidazolinler bir imin merkezi içerirken, 4-imidazolinler bir alken grubu içerir. 2-İmidazolin grubu birçok ilaçta bulunur ve birçok ilaç, petrol ve diğer endüstrilerde kullanılan heterojen organik bileşiklerden biridir. Bu tez, ham petrol borularında veya diğer ekipmanlarda gaz sızıntılarına ve yağ sızıntılarına neden olan korozyonun azaltılmasında çevre dostu yöntemler kullanılarak imidazolinon türevlerinin Sentezine odaklanmaktadır. İzolasyon tesislerinde korozyonu azaltmak için ham petrole enjekte edilen en önemli bileşik imidazolin bileşiğidir. Pek çok şirket imidazolin üretmektedir. Bununla birlikte, kullanılan hazırlama yöntemlerinin çoğu, özellikle imidazolinin sentezinde yer alanlar olmak üzere, çevreye ve insanlara zararlıdır. Irak ham petrolü, boruların ve diğer ekipmanların paslanmasına neden olan asidik maddelerden biridir. Böyle bir korozyonda ham petrolün içine imidazolin enjekte ediyoruz. Korozyon, ham petrol çıkarma sırasında tekrar eden sorunlardan biridir ve nihai olarak ortadan kaldırılamayan kalıcı sorunlardan biridir. Bu Tez genel olarak dört bölümden oluşacaktır. Birincisi, çevre dostu bir şekilde (yeşil kimya) yağ asitlerinden imidazol türevlerinin sentezi. İkinci olarak hazırlanan imidazol türevlerinin saflığını sağlamak ve üretilen bileşiklerin geçerliliğini sağlamak için FT-IR cihazları ve NMR ile incelemek. Üçüncüsü, ASTM'de kullanılan korozyon deneyleri yapılarak korozyon önleyici olarak hazırlanan imidazol türevlerinin etkisinin incelenmesi. Dördüncüsü, elde edilen sonuçların tartışılması ve korozyon inhibitörleri olarak etkilerinin açıklanması. Bunlar sayesinde, elde edilen sonuçlara göre korozyon önleyici olarak çalışan en iyi türev elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Imidazoline is a class of heterocycles formally derived from imidazoles by the reduction of one of the two double bonds. Three isomers are known, 2-imidazolines, 3-imidazolines, and 4-imidazolines. The 2-imidazolines and 3-imidazolines contain an imine centre, whereas the 4-imidazolines contain an alkene group. The 2-Imidazoline group occurs in several drugs and it is one of the heterogeneous organic compounds used in many pharmaceutical, petroleum and other industries. This thesis focuses on the Synthesis of imidazolinone derivatives using environmentally friendly methods in reducing corrosion in crude oil pipes or other equipment, which causes gas leaks and oil leaks. Imidazoline compound is the most important injected into crude oil in insulation plants to reduce corrosion. Many companies produce imidazoline However, most of the preparation methods used are harmful to the environment and hazardous to humans, particularly those involved in the synthesis of imidazoline. Iraq crude oil is one of the acidic substances that cause the corrosion of pipes and other equipment. In such a corrosion, we inject imidazoline into the crude oil. Corrosion is one of the recurrent problems during crude Oil extraction and one of the persistent problems that has not been finally disposed of. This Thesis will be in four parts in general. First, the synthesis of imidazole derivatives from fatty acids in an environmentally friendly way (green chemistry). Secondly, to ensure the purity of the prepared imidazole derivatives and examine them with FT-IR devices and the NMR to ensure the validity of the produced compounds. Third, studying the effect of imidazole derivatives prepared as corrosion inhibitors by conducting corrosion experiments used in ASTM. Fourth, discussing the obtained results and explaining how their effect was as corrosion inhibitors. Through these, the best derivative that works as a corrosion inhibitor was reached according to the obtained results.