Acil servise başvuran hipertansiyon hastalarının öz etkililikleri ile ölüm kaygısı arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy and death anxiety of hypertension patients admitting to the emergency department
- Tez No: 845959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Acil servise başvuran hipertansiyon (HT) hastalarının öz-etkililiklerini ile ölüm kaygısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Ocak 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında Mareşal Çakmak Devlet Hastanesi Acil servisinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini hastaneye başvuran HT hastaları, örneklemini ise belirtilen tarihlerde acile başvuran, 18 yaş üstü, HT tanısı almış, iletişim kurulabilen 300 HT hastası oluşturmuştur. Hastalardan veriler alınırken Tanıtıcı form, Hipertansiyonda Öz-etkililik Ölçeği (HÖÖ) ve Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ) kullanılmıştır. Veriler istatistik programı ile sayılar, yüzdelikler, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, korelasyon analizi, Cronbach Alpha testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the is to focus on the relationship between self-efficacy and death anxiety of hypertension (HT) patients in the future. Material and Method: This study was conducted in the Emergency Department of Mareşal Çakmak State Hospital between January 2023 and January 2024. The population of the study consisted of HT patients who were admitted to the hospital, and the sample consisted of 300 HT patients who were admitted to the emergency department on the specified dates, were over 18 years of age, were diagnosed with HT, and could be contacted. While collecting data from the patients, the Introductory Form, the Self-Efficacy Scale in Hypertension (HSS) and the Templer Death Anxiety Scale (SDS) were used. Data were analyzed using statistical software such as numbers, percentages, mean, standard deviation, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, correlation analysis and Cronbach Alpha tests.