Meme kanseri hastalarında çevresel faktörlerin ve CYP1B1gen polimorfizmlerinin benzo(A)piren DNA eklenti düzeyine etkisi
Effect of environmental factors and CYP1B1 gene polymorphisms on the level of benzo(A)pyrene DNA adduct in breast cancer patients
  1. Tez No: 845958
  2. Yazar: ALI HUSSEIN SHAKIR AL-JAILAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR KAYABAŞ AVŞAR, PROF. DR. HAYDER OBAYES HASHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, meme kanseri hastalarında çevresel faktörlerin ve CYP1B1 gen polimorfizmlerinin benzo(a)piren DNA eklenti seviyesi üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, yaşları 25-60 arasında değişen toplamda 59 kadın hasta katılmıştır. Örnekler Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında, 5 mL kapasiteli steril tek kullanımlık tıbbi enjektörler kullanılarak alınmıştır. Tam kan testleri MS4S ve Hematoloji analizöründe, BPDE-DNA eklenti seviyeleri ELISA tekniği ile, genotipler ise PCR-RFLP tekniği kullanılarak tahmin edilmiştir. Tüm hastalar için, Benzo(a)piren DNA eklenti maddesi, Beyaz kan hücreleri (WBC), Kanla dolu hücre hacmi (PCV) ve Kan hemoglobinin (%HB) parametreleri ile genotipler arasında anlamlı bir fark olmadığı (P>0,05), trombosit sayısı (PLT) ile CT ve TT, TT ve CC genotipleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, meme kanseri hastaları için benzo(a)piren konsantrasyonları ve hastanın kırsal veya kentsel alanlarda yaşayıp yaşamadığına göre yapılan korelasyon sonuçlarında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Çalışmamız, benzo(a)piren düzeylerine maruz kalındığında sağlık riskinin değerlendirilmesi, ayrıca meme kanseri hastalarının sağlık durumlarının ve meme kanseri gelişiminin tespitinde parametrelerin sonuçlarından faydalanılması açısından önemlidir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, çalışmaya katılan hastaların genotipleri çoğunlukla polisiklik aromatik hidrokarbonların (PAH) düzeylerine maruz kalmaktan etkilenmemektedir. Bunun nedeni insan ırk farklılıklarından kaynaklanabilir, ancak popülasyon ortamı, benzo(a)piren düzeylerine maruz kalma miktarına bağlı olarak çoğunlukla meme kanseri görülme sıklığını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of environmental factors and CYP1B1 gene polymorphisms on benzo(a)pyrene DNA adduct level in breast cancer patients. A total of 59 female patients aged between 25-60 years participated in the study. Samples were collected between June and December 2022 using sterile disposable medical syringes of 5 mL capacity. Whole blood tests were performed on MS4S and Haematology analyser, BPDE-DNA adduct levels were estimated by ELISA technique and genotypes were estimated by PCR-RFLP technique. For all patients, it was found that there was no significant difference (P>0.05) between Benzo(a)pyrene DNA adduct, White blood cells (WBC), Blood filled cell volume (PCV) and Blood haemoglobin (%HB) parameters and genotypes, while there was a significant association between platelet count (PLT) and CT and TT, TT and CC genotypes. In addition, there was a significant difference in the correlation results of benzo(a)pyrene concentrations for breast cancer patients and whether the patient lived in rural or urban areas. Our study is important in terms of evaluating the health risk when exposed to benzo(a)pyrene levels, as well as utilising the results of the parameters in determining the health status of breast cancer patients and breast cancer development. According to our results, the genotypes of the patients participating in the study were mostly not affected by exposure to polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs). This may be due to human racial differences, but the population environment often influences the incidence of breast cancer depending on the amount of exposure to benzo(a)pyrene levels.