Obez kadınlarda, akuatik egzersiz ve diyet programının fiziksel uygunluk bileşenleri ile yaşam kalitesine etkisi
The effect of aquatic exercise and diet program on physical fitness components and quality of life in obese women
- Tez No: 845972
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEVİMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Akuatik egzersizler, efor sırasında vücudun etkin soğuması ve kanın kalbe dönüş oranını artırması sebebiyle kara egzersizlerine göre obez ve aşırı kiloluların egzersiz yapmalarını kolaylaştırmakta ve yaralanma riskini minimize etmesi bakımındanobez bireyler için uygun bir egzersiz yöntemidir. Bu araştırmanın amacı; obez kadınlarda, akuatik egzersiz ve diyet programının fiziksel uygunluk bileşenleri ile yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Adana ili Çukurova ilçesinde yaşayan,obezite teşhisi konmuş obez kadınlar (n:28)çalışmaya alındı.Çalışma grubunun(ÇG) beden kitle indeksi(BKİ) ortalaması 34,49±3,39 (kg/m²)kontrol grubunun (KG) 33,55±2,58 (kg/m²); boy uzunluğu; ÇG 160,57±6,53 (cm) KG 161,00±4,22 (cm), ÇG vücut ağırlığı 89,00±8,46 (kg), KG 87,21±8,00 (kg)'dır. Çalışma grubuna 10 hafta boyunca haftada 3 gün akuatik egzersiz programı ile diyetprogramı, kontrol grubuna ise sadece diyet programı uygulanmıştır. Demografik bilgilerin toplanmasından sonra, çift enerjili X ışını absorpsiyometrisinin (DEXA), obezlere özgü yaşam kalitesi ölçeği, denge testi, mekik testi, esneklik testi, duvar squat testi, plank testi ölçümleri yapılmıştır. Verilerin dağılımının normal olup olmadığı Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş ve sonuçların normal dağılım göstermediği görülmüştür. Veri analizi gruplar arasında fark puanlarına ilişkin Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır. Çalışma ve kontrol grubu ön-son test analizi için Wilcoxon testi yapılmıştır. Çalışma sonucunda fark puanlarına göre obezlere özgü yaşam kalitesi ölçeği (p=003) KG lehine bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aquatic exercises are a suitable exercise method for obese individuals in terms of reducing the risk of injury and making it easier for obese and overweight people to exercise compared to land exercises, as the body cools effectively and increases the return rate of blood to the heart during exertion. The purpose of this research; To examine the effects of aquatic exercise and diet program on physical fitness components and quality of life in obese women. Obese women (n:28) living in the Çukurova district of Adana province and diagnosed with obesity were included in the study.The mean body mass index (BMI) of the study group (SG) was 34.49±3.39 (kg/m²), 33.55±2.58 (kg/m²) of the control group (CG); height; SG 160.57±6.53 (cm) CG 161.00±4.22 (cm), SG body weight 89.00 (kg)±8.46 (kg), CG 87.21±8.00 (kg). Aquatic exercise program and diet program were applied to the study group 3 days a week for 10 weeks, and only diet program was applied to the control group. After collecting demographic information, measurements of dual-energy X-ray absorptiometry (DEXA), obese-specific quality of life scale, balance test, sit-up test, flexibility test, wall squat test, and plank test were performed. The normal distribution of the data was evaluated with the Shapiro-Wilk test and it was seen that the results did not show normal distribution. Data analysis was performed with the Mann-Whitney U test regarding the difference scores between the groups. Wilcoxon test was used for the pre-post test analysis of the study and control groups. As a result of the study, the obese-specific quality of life scale (p=003) according to the difference scores was found in favor of CG.