Zorlama uygulamaları ve bitki büyüme düzenleyicilerin kurak koşullarda yetiştirilen süs yoncasının (Oxalis triangularis l.) bitki gelişim özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of forcing applications and plant growth regulators on the plant development characteristics of ornamental clover (Oxalis triangularis L.) growth under drought conditions
  1. Tez No: 845971
  2. Yazar: ESRA ZOGO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA AKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Soğanlı bitkiler, soğan, yumru, rizom ve korm gibi gıda maddesi depo etmek üzere fizyolojik ve morfolojik açıdan metamorfoz geçirerek değişime uğramış toprak altında besin ihtiva eden başkalaşmış kök yapılarıdır. Bu bitkilerin toprak üzerindeki vejetatif kısımları belirli bir süre sonunda kurur ve ölür, özelleşmiş olan depo organları ile yaşamlarını toprak altında devam ettirir ve çoğunlukla yukarıya doğru gelişen, çiçek taslağı oluşturan, süberin ve mantari bir gövde ekseninden oluşan yumrulu bitkiler meydana getirirler. Bu bitkiler“geofit”veya“doğal çiçek soğanı”olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada doğal çiçek soğanları grubuna dahil olan süs yoncasının (Oxalis triangularis) üç yaşlı yumruları bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada bitki yumruları çiçeklenmeye zorlama uygulaması olarak farklı sıcaklıklarda depolanmış, değişken dozlarda giberellik asit (GA3) ile muamele edilmiş ve farklı sulama düzeyleri oluşturularak kurak şartlarda yetiştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular yapılan uygulamaların süs yoncasının bitki gelişim düzeyinde farklılık meydana getirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bulbous plants are turned up their root structures containing nutrients under the soil that have physiological and morphological metamorphosis in order to store nutrients such as bulbs, tubers, rhizomes and corms. The vegetative parts of these plants, while the soil dry out, die after a certain period of time, continue their lives underground with specialized storage organs and produce tuberous plants that grow upwards, form a flower base, and consist of a suberine and corky stem axis. These plants are described as“geophytes”or“natural bulbous plants”. In this research, three-year-old tubers of ornamental clover (Oxalis triangularis), which is included in the natural flower bulb group, were used as plant material. In the research, plant tubers were stored at different temperatures as a practice of forcing flowering, treated with variable doses of gibberellic acid (GA3) and grown in arid conditions by creating different irrigation levels. The findings obtained from the study showed that the applications made a difference in the plant development level of ornamental clover.