Gebelerin doğum inançlarının doğum korkusu üzerine etkisi
The effect of pregnant women's childbirth beliefs on fear of childbirth
- Tez No: 845973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE AĞAPINAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelerin doğum inançlarının doğum korkusu üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan çalışma, 22 Mart-04 Aralık 2023 tarihleri arasında Samsun Bafra Devlet Hastanesi NST odasında yapılmıştır. Araştırmada“G. Power-3.1.9.2”programı kullanılarak, %95 güven düzeyinde örneklem büyüklüğü hesaplanmıştır. Analiz sonucunda α=0.05 düzeyinde, standardize etki büyüklüğü daha önce yapılan çalışmalar baz alındığında 0.22 olarak bulunmuş ve 0.95 teorik power ile minimum örneklem hacmi 262 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun 292 gebe ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; Gebe Bilgi Formu, Doğum İnançları Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A versiyonu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; t testi, varyans analizi, Pearson korelasyon analizi, Mann Whitney U analizi, Kruskal Wallis analizi, Spearman korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin Doğal Süreç İnancı alt boyutu ortalama puanı 4.18±0.76 olarak, Tıbbi Süreç İnancı boyutu ortalama puanı 3.24±0.80 olarak ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu (WDEQ-A) ortalama puanı 52.29±24.35 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the effect of pregnant women's childbirth beliefs on the fear of childbirth. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was carried out in the NST room of Samsun Bafra State Hospital between March 22 and December 04, 2023. In the study, sample size was calculated at a 95% confidence level using the program“G. Power-3.1.9.2”. As a result of the analysis, the standardized effect size was found to be 0.22 at the α=0.05 level based on previous studies, and the minimum sample size was calculated as 262 with a theoretical power of 0.95. The current study was performed with 292 pregnant women who met the required criteria. The Pregnant Women Information Form, the Birth Beliefs Scale, and the Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire version A were used to collect data. The t-test, analysis of variance, Pearson's correlation analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Spearman's correlation analysis, and simple linear regression analysis were used to evaluate the data. Results: The pregnant women's mean score on the Natural Process Belief subscale was 4.18±0.76, the mean score on the Medical Process Belief subscale was 3.24±0.80, and the mean score on the Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire Version A (WDEQ-A) was 52.29±24.35.