Hicri 1166-1167 Miladi 1752-1754 tarihli R37 numaralı Rusçuk Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Ruse Court Records registry number R37 (H. 1166-1167 / M.1752-1754)
- Tez No: 845986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY BİZBİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Osmanlı İmparatorluğu tarihi araştırmalarında şehir tarihi çalışmaları önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın temelini de Hicri 1166-1167 Miladi 1752-1754 Tarihli R37 Numaralı Rusçuk Şer`iyye Sicili oluşturmuştur. Defterdeki kayıtlar incelendiğinde Rusçuk şehrinin XVIII. yüzyılın ortasındaki siyasi, idari, askeri, kültürel, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler gün yüzüne çıkmaktadır. Defterde ayrıca Rusçuk şehir merkezi, karyeleri, nahiyeleri ve burada yaşayan insanların günlük yaşantıları, meslek grupları, birey ve aile hukukuna giren miras davaları ve adli konular hakkında bilgiler bulunmaktadır. Defterde bulunan merkezden gelen emirler, fermanlar, beratlar, buyuruldular ve benzeri belgeler sayesinde merkez ve taşra arasındaki yazışmaların örnekleri, kullanılan dili ve çeşitli yazı stillerini görmekteyiz. Ayrıca dönemin askeri hazırlıklarını, zahire ve işçi ihtiyaçlarının nereden ve nasıl karşılanacağı gibi konuların ortaya çıkışını, alınan önlemleri ve bu konuların nasıl sonuçlandığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Urban history studies have an important place in the historical researches of the Ottoman Empire. The basis of this study was the Ruse Court Registry No. R37, dated 1166–1167 in the Hijri Calendar and 1752–1754 in the Gregorian Calendar. When the records in the book are examined, information about the political, administrative, military, cultural, social, and economic structure of the city of Ruse in the middle of the XVIIIth century comes to light. The book also contains information about the city center of Ruse, its villages, sub-districts, and the daily lives of the people living here, occupational groups, inheritance cases in individual and family law, and judicial matters. Thanks to the orders, edicts, warrants, decrees, and similar documents from the center in the book, we can see examples of correspondence between the center and the provinces, the language used, and various writing styles. In addition, we see the military preparations of the period, the emergence of issues such as where and how the needs of grain and workers will be met, the measures taken, and how these issues resulted.