Quasi metrik uzaylarda küme değerli F-büzülmeler için bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları
Some best proximity point results for multivalued F-contractions on quasi metric space
- Tez No: 845992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, tezin motivasyonunu ve sabit nokta teorisi ve en iyi yakınlık noktası teorisi hakkında bazı arka plan bilgileri verildi. İkinci bölümde, sabit nokta ve en iyi yakınlık noktası ile ilgili temel tanımları, notasyonları ve sonuçlarımızla ilgili bazı teoremleri hatırlıyoruz. Sonuçlarımızı üçüncü bölümde sunuyoruz. İlk önce Wardowski ve Suzuki'nin yaklaşımlarından ilham alarak Suzuki tip F_(α,d) büzülme dönüşümü kavramını tanıtıyoruz. Ardından, bu dönüşümler için sabit nokta sonuçlarında sıklıkla kullanılan fonksiyon ailesinden daha büyük yeni bir aileyi dikkate alarak bu tür dönüşümler için en iyi yakınlık noktasının varlığını araştırıyoruz. Ayrıca, sonuçlarımızın etkinliğini göstermek için literatürdeki benzer sonuçların uygulanamadığı karşılaştırmalı bir örnek veriyoruz. Bulgu ve önerilerimizi dördüncü bölümde sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is divided into four parts. The first part gives the motivation of the thesis and some background information on fixed point theory and best proximity point theory. In the second part, we recall the basic definitions, notations, and some theorems regarding the fixed point and the best proximity point. We present our results in the third section. We first introduce the concept of the Suzuki type F_(α,d) contraction mapping inspired by the approaches of Wardowski and Suzuki. Next, we investigate the existence of the best convergence point for such mappings by considering a new family larger than the family of functions often used in fixed-point results for these transformations. We also give a comparative example where similar results in the literature cannot be applied to demonstrate the effectiveness of our results. We present our findings and recommendations in the fourth section.