Fiziksel aktvite danışmanlığı ve pilates egzersizlerininprediyabet ve tip 2 diyabetli hastalarda metabolik kontrol değişkelerine etkisi
The effect of physical activity counseling and pilates exercises on metabolic control variables in prediabetes and type 2 diabetes patients
- Tez No: 845991
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş: Diyabet kan glukozunu düzenleyen insülin hormonunun vücut tarafından etkili şekilde kullanılamaması veya yeterli miktarda üretilememesidir. Prediyabet plazma glukoz seviyesinin normalden yüksek, diyabet seviyesinden düşük olma durumudur. Amaç: Çalışmamızın birincil amacı, prediyabet ve Tip 2 diyabet hastalarında fiziksel aktivite danışmanlığının ve pilates egzersizlerinin metabolik kontrol değişkenleri üzerine etkisini, ikincil amacı ise fiziksel aktivite seviyesi, denge, yaşam kalitesi, egzersiz kapasitesi, antropometrik ve vücut kompozisyon ölçümleri üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Katılımcılar pilates ve fiziksel aktivite danışmanlığı (PİFAD), fiziksel aktivite danışmanlığı (FAD) ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba randomize edildi. Her gruba 15 prediyabetli, 15 diyabetli olmak üzere toplam hasta dahil edildi. Tüm gruplar aile hekimi kontrolünde takip edildi. Müdahale gruplarından PİFAD, pilates ve fiziksel aktivite danışmanlığı; FAD sadece fiziksel aktivite danışmanlığı aldı. PİFAD grubunda pilates egzersizleri bireysel olarak haftada 2 gün fizyoterapist gözetiminde yaptırıldı, katılımcılardan haftanın 1 günü evde ihtiyaçlarına uygun programlanan kuvvetlendirme egzersizlerini yapmaları istendi. Fiziksel aktivite danışmanlığında Amerikan Spor Hekimleri Birliği'nin (ACSM) kişi bazlı 5A modeli uygulandı. Haftanın en az 3 günü olmak kaydıyla orta ve/veya yüksek şiddetli aerobik egzersiz, haftada 3 gün kuvvetlendirme egzersizleri önerildi. Kontrol grubu sadece aile hekimi kontrolünde takip edildi. Glisemik kontrol için HbA1c, AKŞ; lipid değerlerde HDL, LDL, TK ve TG değerleri ölçüldü. Vücut kompozisyon parametrelerinden vücut ve viseral yağ yüzdesi, vücut kitle indeksi; antropometrik ölçüm olarak bel ve kalça çevresi kaydedildi. Fiziksel aktivite seviyesini objektif değerlendirmek için pedometre, subjektif değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (UFAA) kullanıldı. 6 Dakika Yürüme Testi ile egzersiz kapasitesi ölçüldü. Berg Denge Testi ile fonksiyonel denge değerlendirildi. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için SF-36 anketi kullanıldı. Bulgular:Tedavi sonunda PİFAD grubunun glisemik kontrol değişkenlerinde, kontrol grubunda ise sadece total kolesterol düzeyinde anlamlı iyileşme görüldü. Bu metabolik değişkenlerin iyileşme etki büyüklüğü orta seviye olarak belirlendi. Denge sadece müdahale gruplarında iyileşti; PİFAD'ta yüksek, FAD'ta orta etki büyüklüğünde iyileşme görüldü. PİFAD grubu fiziksel aktivite seviyesi ve denge parametrelerindeki iyileşme farkı açısından diğer gruplardan üstündü. Bu değerlerin dışında tüm parametrelerde müdahale gruplarının iyileşme farkı açısından birbirlerine üstünlükleri olmadığı görüldü. Egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite seviyesi ve adım sayısında her üç grupta da anlamlı iyileşme sağlandı. FAD grubunun fiziksel aktivite iyileşme etki büyüklüğü çok yüksek bulunurken, PİFAD grubunda etki büyüklüğü yüksek olarak tespit edildi. Ortalama adım sayısı müdahale gruplarında çok yüksek etki büyüklüğünde artarken, kontrol grubunda orta yüksek etki büyüklüğünde artma görüldü. Egzersiz kapasitesi müdahale gruplarında daha fazla etki büyüklüğünde iyileşti. Gruplar prediyabet ve diyabet olma durumuna göre tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildiğinde; müdahale gruplarından PİFAD'ta prediyabetli, kontrol grubunda ise diyabetli bireylere yapılan uygulamalarda daha çok parametrede anlamlı gelişme kaydedildi. Sonuç: Pilates egzersizleri ve fiziksel aktivite danışmanlığı uygulamaları diyabet ve prediyabet hastalarının tedavisinde önemli kazanımlar sağlayan yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes is the inability of the body to use the insulin hormone, which regulates blood glucose, effectively or not to produce enough. Prediabetes is a condition in which the plasma glucose level is higher than normal and the diabetes level is low. Purpose: The primary aim of our study is to investigate the effect of physical activity counseling and pilates exercises on metabolic control variables in prediabetes and Type 2 diabetes patients, and the secondary aim is to investigate the effects on physical activity level, balance, quality of life, exercise capacity, anthropometric and body composition measurements. Methods: Participants were randomized into 3 groups: Pilates and physical activity counseling (PIPAC), physical activity counseling (PAC) and control group. Each group included 90 patients, 15 with prediabetes and 15 with diabetes. All groups were followed up under the control of the family physician. Intervantion groups which includes PIPAC received pilates and physical activity counseling, PAC only received physical activity counseling. In the PIPAC group, Pilates was performed individually under the supervision of a physiotherapist 2 days a week, and the participants were asked to do the strengthening exercises programmed according to their needs at home once a week. The person-based 5A model of American Collegage of Sports Medicine (ACSM) was applied in physical activity counseling. Moderate and/or high-intensity aerobic exercise at least 3 days a week and strengthening exercises 3 days a week were recommended. The control group was followed only under the control of the family physician. HbA1c, FBG for glycemic control; In lipid values, HDL, LDL, TK and TG values were measured. Body composition parameters, body and visceral fat percentage, body mass index; Waist and hip circumferences were recorded as anthropometric measurements. Pedometer was used to objectively evaluate the level of physical activity, and the International Physical Activity Questionnaire was used to evaluate it subjectively. Functional balance was evaluated with the Berg Balance Test. The SF-36 Questionnaire was used for quality of life assessment. Results: At the end of the treatment, significant improvement was observed in the glycemic control variables of the PIPAC group and only in the total cholesterol level in the control group. The recovery effect size of these metabolic variables was determined as medium. Balance only improved in the intervention groups, with PIPAC having a high effect size in improving balance, while PAC improving with a medium effect size. The PIPAC group was superior to the other groups in terms of improvement in physical activity level and balance parameters. Apart from these values, it was seen that the intervention groups did not have superiority over each other in terms of improvement difference in all parameters. There was a significant improvement in exercise capacity, physical activity level and step count in all three groups. While the physical activity recovery effect size of the PAC group was very high, the effect size was found to be high in the PIPAC group. While the average number of steps increased in the very high effect size in the intervention groups, an increase in the medium high effect size was seen in the control group. Exercise capacity improved with greater effect size in the intervention groups. When the groups were evaluated before and after treatment according to prediabetes and diabetes; significant improvements were observed more parameters in the PIPAC performed on individuals with prediabetes and diabetes in the control group. Conclusion: Pilates exercises and physical activity counseling practices are methods that provide significant gains in the treatment of diabetes and prediabetes patients.