Investigation of the regulation of LKB1 and STING genes in gynecologic cancers
Jinekolojik kanserlerde LKB1 ve STING genlerinin düzenlenmesinin araştırılması
  1. Tez No: 846007
  2. Yazar: BAHRA NAJİ HAMA SALİH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kadınlık, doğurganlık ve cinsel yaşamla ilgili organları etkileyen jinekolojik maligniteler daha az tedavi edilebilir ve dünya çapındaki tüm vakaların yaklaşık %17'sini oluşturmaktadır. Jinekolojik kanesrler içerisinde rahim, yumurtalık ve servikal en yaygın türlerdir. Jinekolojik kanserin tanısı ve tedavisi kadınlar ve aileleri için stres, kaygı, umutsuzluk ve ölüm korkusu yaratarak üzücü olabililmektedir. Onkogenler ve tümör baskılayıcı genler kanser gelişimi ve ilerlemesinde iki önemli gen gurubu olup çeşitli kanserlerde düzensiz bir şekilde ifade edilirler. Çeşitli fonksiyonlara sahip bir serin/treonin kinaz olan LKB1, hücre polaritesini, proliferasyonunu, apoptozu ve enerji tüketimini etkilemektedir. Bu gen aynı zamanda bir tümör baskılayıcı gen olarak da görev yapmaktadır. STING, cGAMP üreterek dsDNA aracılı gen indüksiyonunu destekleyen kritik bir doğal immün sinyal proteinidir. Bu protein, antitümör bağışıklık tepkilerini artırarak kanserin ilerlemesini önler. IFI16, transkripsiyon, apoptoz, otoimmünite ve hücre döngüsü düzenlemesinde rol oynayan bir DNA bağlayıcı proteindir. IFI16 ekspresyonu, kemoterapi direnciyle bağlantılı çeşitli malignitelerde görev almaktadır. Bir hücrenin transkripsiyonel olasılıklarındaki değişiklik, DNA nükleotid dizisinde kodlanmayan epigenetiktir. LKB1 düzenlemesi, epigenetik veya translasyon sonrası süreçler yoluyla birçok organdaki malign transformasyonla ilişkilendirilmiştir. STING gen ekspresyonu ve metilasyonu ters ilişkilidir; metilasyon, birçok tümör tipinde STING ekspresyonunu potansiyel olarak azaltır. Deasetilasyonun neden olduğu IFI16 susturulması, doğuştan gelen bağışıklık tepkisini azaltarak kanser hücresi çoğalmasını ve hayatta kalmasını artırabilir. Bu tez çalışmasında, 17β-Estradiol, vorinostat ve desitabin'in yumurtalık ve endometriyal kanser hücre hatlarında çeşitli hedef genler üzerinde nasıl bir etki ortaya koyduğu araştırıldı. Ayrıca, sağlıklı ve jinekolojik kanserli hastalardan alınan kan ve doku örneklerinde LKB1, STING ve IFI16 gibi hedef genlerin ekspresyon düzeylerindeki değişimler ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Tez özet Türkçe ve İnglizce Kadınlık, doğurganlık ve cinsel yaşamla ilgili organları etkileyen jinekolojik maligniteler daha az tedavi edilebilir ve dünya çapındaki tüm vakaların yaklaşık %17'sini oluşturmaktadır. Jinekolojik kanesrler içerisinde rahim, yumurtalık ve servikal en yaygın türlerdir. Jinekolojik kanserin tanısı ve tedavisi kadınlar ve aileleri için stres, kaygı, umutsuzluk ve ölüm korkusu yaratarak üzücü olabililmektedir. Onkogenler ve tümör baskılayıcı genler kanser gelişimi ve ilerlemesinde iki önemli gen gurubu olup çeşitli kanserlerde düzensiz bir şekilde ifade edilirler. Çeşitli fonksiyonlara sahip bir serin/treonin kinaz olan LKB1, hücre polaritesini, proliferasyonunu, apoptozu ve enerji tüketimini etkilemektedir. Bu gen aynı zamanda bir tümör baskılayıcı gen olarak da görev yapmaktadır. STING, cGAMP üreterek dsDNA aracılı gen indüksiyonunu destekleyen kritik bir doğal immün sinyal proteinidir. Bu protein, antitümör bağışıklık tepkilerini artırarak kanserin ilerlemesini önler. IFI16, transkripsiyon, apoptoz, otoimmünite ve hücre döngüsü düzenlemesinde rol oynayan bir DNA bağlayıcı proteindir. IFI16 ekspresyonu, kemoterapi direnciyle bağlantılı çeşitli malignitelerde görev almaktadır. Bir hücrenin transkripsiyonel olasılıklarındaki değişiklik, DNA nükleotid dizisinde kodlanmayan epigenetiktir. LKB1 düzenlemesi, epigenetik veya translasyon sonrası süreçler yoluyla birçok organdaki malign transformasyonla ilişkilendirilmiştir. STING gen ekspresyonu ve metilasyonu ters ilişkilidir; metilasyon, birçok tümör tipinde STING ekspresyonunu potansiyel olarak azaltır. Deasetilasyonun neden olduğu IFI16 susturulması, doğuştan gelen bağışıklık tepkisini azaltarak kanser hücresi çoğalmasını ve hayatta kalmasını artırabilir. Bu tez çalışmasında, 17β-Estradiol, vorinostat ve desitabin'in yumurtalık ve endometriyal kanser hücre hatlarında çeşitli hedef genler üzerinde nasıl bir etki ortaya koyduğu araştırıldı. Ayrıca, sağlıklı ve jinekolojik kanserli hastalardan alınan kan ve doku örneklerinde LKB1, STING ve IFI16 gibi hedef genlerin ekspresyon düzeylerindeki değişimler ortaya konuldu. Gynecological malignancies affecting organs related to femininity, fertility and sexual life are less treatable and account for approximately 17% of all cases worldwide. Among gynecological cancers, uterine, ovarian and cervical are the most common types. Diagnosis and treatment of gynecological cancer can be distressing for women and their families, creating stress, anxiety, hopelessness and fear of death. Oncogenes and tumor suppressor genes are two important gene groups in cancer development and progression and are expressed irregularly in various cancers. LKB1, a serine/threonine kinase with various functions, affects cell polarity, proliferation, apoptosis and energy consumption. This gene also acts as a tumor suppressor gene. STING is a critical innate immune signalling protein that promotes dsDNA-mediated gene induction by producing cGAMP. This protein prevents cancer progression by enhancing antitumor immune responses. IFI16 is a DNA-binding protein involved in transcription, apoptosis, autoimmunity, and cell cycle regulation. IFI16 expression is involved in various malignancies associated with chemotherapy resistance. The change in a cell's transcriptional probabilities is epigenetic, which is not encoded in the DNA nucleotide sequence. LKB1 regulation has been associated with malignant transformation in many organs through epigenetic or post-translational processes. STING gene expression and methylation are inversely related; methylation potentially reduces STING expression in many tumor types. IFI16 silencing caused by deacetylation may increase cancer cell proliferation and survival by reducing the innate immune response. In this thesis study, it was investigated what effect 17β-Estradiol, vorinostat and decitabine exert on various target genes in ovarian and endometrial cancer cell lines. In addition, changes in the expression levels of target genes such as LKB1, STING and IFI16 were revealed in blood and tissue samples taken from healthy and gynecological cancer patients.