Türkiye'de grafik tasarım yoluyla estetik değerlerin ticari reklamlara etkisi
The effect of aesthetic values on commercial advirtising through graphic design in Turkey
- Tez No: 846021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Grafik tasarım içerik ve güzellik arasında bir köprüyü temsil eder. Ticari reklamların estetiğinin geliştirilmesinde hayati ve önemli bir rol oynar, bu da çekiciliğinin artmasına ve mesajı hedef kitleye etkili bir şekilde iletme becerisine yol açar. Estetik değerlerin ticari reklamların etkinliği üzerinde ciddi bir etkisi söz konusudur. Estetik değerlerin önemi, reklamlara çekicilik ve şıklık katmasında yatmaktadır ve aynı zamanda reklamlara rakipleri arasında fark edilir bir farklılık kazandırmaktadır. Bununla birlikte alıcı üzerinde de ciddi bir etkiye sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'deki mücevher sektöründe bulunan posterlerde grafik tasarım yoluyla estetik değerlerin reklamlara etkisini incelemektedir. Araştırmacı tarafından, konuyla ilgili araştırmalar gözden geçirilerek gözlem ve literatür taraması sonucunda nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, grafik tasarımının ve reklamın tanımını, tarihsel sürecini, reklamın grafik tasarımı ile ilişkisini ele almaktadır. Böylece grafik tasarımın genelde uluslararası mücevher firmalarının pazarlama ve reklamlarına yansıyan önemine değinilmiş, özelde ise Türkiye'deki firmaların reklam tasarımcılarının bilişsel ve estetik yönü ortaya konulmuştur. İkinci bölüm, estetik değerler, tarihçesi, grafik tasarımı ile ilişkisini ele almaktadır. Üçüncü bölüm ise, estetik değerlerin Türkiye'deki takılara grafik tasarımı açısından etkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu hedefi yerine getirmek için sekiz farklı mücevher markası ve on beş poster analizi yapılmıştır. Araştırmacı belirlediği markaların posterlerini kıyaslayarak grafik tasarımında estetik değerlerin etkisini analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın sonucunda takıya yönelik ticari reklamların tasarlanmasında grafik tasarımın önemli bir role sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Türkiye'deki takı tasarım firmalarında grafik tasarımın marka üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu da araştırmanın sonuçlarındandır. Böylece, güzellik ve işlevselliği birleştiren tasarım, halkla iletişim için güçlü bir araç haline gelebilir ve bu sayede firmanın veya ürünün iletişimini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Graphic design represents a bridge between content and beauty. It plays a vital and important role in improving the aesthetics of commercial advertisements, leading to increased appeal and the ability to effectively convey the message to the target audience. Aesthetic values have a serious impact on the effectiveness of commercial advertising. The importance of aesthetic values lies in the fact that they add attractiveness and elegance to advertisements and also give advertisements a noticeable difference among their competitors. However, it also has a serious impact on the buyer. This study examines the effect of aesthetic values on advertisements through graphic design in posters in the jewelry industry in Turkey. Qualitative research method was preferred by the researcher after reviewing the research on the subject and as a result of observation and literature review. This study consists of three parts. The first chapter deals with the definition of graphic design and advertising, its historical process, and the relationship between advertising and graphic design. Thus, the importance of graphic design reflected in the marketing and advertisements of international jewelry companies in general was touched upon, and in particular the cognitive and aesthetic aspects of advertising designers of companies in Turkey were revealed. The second part deals with aesthetic values, its history, and its relationship with graphic design. The third part aims to reveal the impact of aesthetic values on jewelery in Turkey in terms of graphic design. To fulfill this goal, eight different jewelry brands and fifteen posters were analyzed. The researcher aims to analyze the effect of aesthetic values in graphic design by comparing the posters of the brands he has determined. As a result of the research, it was revealed that graphic design has an important role in designing commercial advertisements for jewelry. In addition, one of the results of the research is that graphic design has a significant impact on the brand of jewelry design companies in Turkey. Thus, design combining beauty and functionality can become a powerful tool for communicating with the public, thereby increasing the credibility of the company or product.